فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • 650هزار تن بر اثر جنگ و خشک‌سالی در افغانستان بیجا شده‌اند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان امروز سه‌شنبه 18 دسامبر در یک نشست که به مناسبت روز جهانی مهاجرت برگزار شده بود تایید کرد که 650هزار تن در این کشور بر اثر خشک‌سالی و ناامنی بیجا شدند.

  بر بنیاد آمار ارائه شده از سوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، از این میان، نصف آنان به دلیل خشکسالی و نصف دیگر هم به دلیل ناامنی مجبور به ترک مناطق اصلی شان شده‌‎اند.

  او از کمبود بودجه برای توزیع کمک‌ها برای بیش از 28 هزار خانواده بی‌جاشده ابراز نگرانی کرده و خواهان همکاری نهادهای ملی و بین‌المللی در این بخش شد.

  روز گذشته احمد تمیم عظیمی، سخنگوی وزارت دولت افغانستان در امور رسیدگی به حوادث به خبرنگاران در کابل گفت که حکومت این کشور در همکاری با نهادهای بین‌المللی توانسته است بیش از 49 میلیون افغانی را برای فراهم آوری کمک‌های غذایی و غیرغذایی برای نزدیک به 36 هزار خانوادۀ متضرر و بیجاشده فراهم کند.

  این در حالی است که در 13 نوامبر سال جاری اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا 36 میلیون دالر، برای رسیدگی فوری به آوارگان و بیجاشده‌گان در درگیری‌های اخیر افغانستان کمک کرد که گفته شد این کمک برای رسیدگی آوارگان در افغانستان، بویژه برای آورگان ولسوالی‌های مالستان و جاغوری ولایت غزنی کمک شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران