.
.
.

ویدئو... برخورد توهین‌آمیز و ضرب‌و شتم مهاجران افغان در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد چند مهاجر افغان در ایران از سوی یک سرباز احتمالا در مناطق مرزی به شکل توهین‌آمیزی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و تنبیه می‌شوند.

در این ویدئو یک سرباز ایرانی 9 مهاجر افغان را به صف کرده و با پرسیدن سوال «اینجا اومدی چکار؟» به صورت تک‌تک آنها سیلی می‌زند. این ویدئو توسط فرد دیگری ضبط شده و او از این سرباز می‌خواهد به صورت یکی از افغان‌ها 2 سیلی بزند.

مکان و تاریخ ضبط این ویدئو مشخص نیست اما چند روزی است که در شبکه‌های اجتماعی باز نشر می‌شود.

پس از آن سرباز مهاجران کتک خورده را برای دقایقی به نشستن و ایستادن مکرر که از آن در ایران با نام تنبیه «بشین پاشو» یاد می‌شود، وادار کرد.

هنوز هیچ مقام رسمی در ایران به این ویدئو واکنشی نشان نداده ولی رضا صادقی، خواننده پاپ ایران با انتشار متنی اعتراضی در صفحه اینستاگرامش نوشت: «لازم نیست دلمون برای غربت یمن و سوریه و .... بسوزه .. دلمون به حال خودمون بسوزه که سقوط ازاد در اخلاق و انسانیت داریم .شرمنده توام هم زبان افغانم ، همسایه ایی که خونه های خیلی از ما بلوک و سیمانش روی دوش تو‌بالا رفته ، خواهش میکنم به دل نگیر چون شکستن دل تو که از بی پناهی به ما پناه اوردی نگاه خدا رو دور تر میکنه.»

این اولین بار نیست که مهاجران افغان در ایران مورد ضرب و شتم و توهین قرار می‌گیرند. در سپتامبر 2016 تعدادی از افغانی‌های دستگیر شده در شیراز تحت عنوان «مکشوفات کلانتری‌های شیراز» در قفس قرار داده شده و در معرض دید عموم قرار گرفتند؛ اقدامی که از سوی مقامات افغانستان به شدت مورد اعتراض قرار گرفته و تقبیح شد. وزارت امور مهاجرین افغانستان در آن زمان نمایش افغان‌های بازداشت شده در قفس آهنین در شیراز را «غیربشری» و مغایر کنوانسیون‌ها خواند.

در نمونه دیگری از بدرفتاری با افغان‌ها در ایران در آوریل 2016 نیز یک دختر 6 ساله افغانی به نام ستایش قریشی از سوی مرد جوان ایرانی که در همسایگی آنها زندگی می‌کرد، مورد تجاوز قرار گرفته، کشته شود و پیکرش در اسید سوزانده شد.