.
.
.

عضو پارلمان افغانستان: امریکا نمی‌تواند حرف اخیر را در مورد صلح بزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد عارف رحمانی، نماینده مردم ولایت غزنی در پارلمان افغانستان روز سه شنبه 18 دسامبر گفت، امریکا نمی‌تواند حرف اخیر را در مورد مذاکرات صلح بزند.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، رحمانی تاکید کرد: «مالک صلح ما هستیم نه امریکا، اتحادیه اروپا، پاکستان، روسیه و کشورهای دیگر».

او علاوه کرد، طالبان از راه مذاکرات صلح، امتیاز مادی می خواهند و خواست های از حکومت این کشور و امریکا دارد؛ اما باید تمام خواست های طالبان با مردم افغانستان در میان گذاشته شود.

این گفته‌ها در شرایطی مطرح گردیده که در این روزها تلاش‌های هم از سوی امریکا و هم ازسوی حکومت افغانستان برای مذاکرات صلح با طالبان جریان دارد.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان شامگاه دوشنبه هفته جاری در نشست شورای امنیت گفت، فرصت های کلیدی برای صلح این کشور بوجود آمده است.

یاماموتو افزود، احتمال زیاد برای پایان جنگ افغانستان از راه مذاکرات سیاسی وجود دارد که این فرصت نسبت به 17 سال گذشته بی سابقه بوده است.

او تاکید کرد: «گام کلیدی بعدی این است تا نمایند‌گان حکومت افغانستان و طالبان باهم دیدار کنند یا حد اقل به گونه رسمی شروع به آن‌چه بکنند که در میانجی‌گری از آن، به عنوان گفتگو برای گفتگو نام برده می‌شود».

شورای عالی صلح افغانستان به تازگی اعلام کرد، جنگ این کشور برنده ندارد و مذاکرات صلح امریکا با طالبان به روند صلح این کشور کمک خواهد کرد.

از سوی دیگر، شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در هفته جاری در نشست سه جانبه در کابل گفت، اسلام آباد در بخش مذاکرات صلح با کابل همکاری می‌کند.

قریشی تاکید کرد، اسلام آباد تلاش دارد تا دیوار بی اعتمادی را با کابل از میان بردارد و در بخش‌های صلح و همکاری‌های اقتصادی و تجارتی گام‌های مشترک بردارد.