فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • بررسی اوضاع افغانستان در شورای امنیت سازمان ملل متحد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه دوشنبه 17 دسامبر یک نشست ویژه را در مورد مسایل افغانستان برگزار کرد از شجاعت افغان ها برای اشتراک در انتخابات ستایش شد.

  تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان در این نشست در مورد اوضاع افغانستان معلومات داد و گفت، با وجود تمام تهدیدات امنیتی از سوی گروه های «هراس افگن» مردم این کشور با تمام شجاعت به انتخابات شرکت کردند که حضور زنان پٌررنگ تر بود.

  یاماماتو افزود: «ما از شجاعت و اراده قوی مردم افغانستان قدردانی می‌کنیم، آنان با رد تهدیدهای طالبان به مراکز رای‌دهی رفتند تا از حق شان برای رای دادن در یک روند مردم سالاری استفاده کنند».

  تدامیچی باماماتو در ادامه سخنانش در مورد کمیسیون های انتخابات افغانستان گفت: «این روشن است که نهادهای انتخاباتی نیاز دارند تا به گونه قابل توجه کارهای شان را پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بهبود بخشند. بی‌نظمی‌ها و مدیریت ناخوشایند انتخابات پارلمانی، برای انتخابات ریاست جمهوری پذیرفتنی نخواهند بود».

  فرصت های کلیدی برای صلح

  تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان در این نشست مهم شورای امنیت در مورد روند صلح افغانستان اشاره کرده گفت، فرصت های کلیدی برای صلح این کشور بوجود آمده است.

  یاماموتو افزود، احتمال زیاد برای پایان جنگ افغانستان از راه مذاکرات سیاسی وجود دارد اما طالبان باید با حکومت افغانستان از راه گفتگو صلح کنند.

  او تاکید کرد: «گام کلیدی بعدی این است تا نماینده‌گان حکومت افغانستان و طالبان باهم دیدار کنند یا حد اقل به گونه رسمی شروع به آن‌چه بکنند که در میانجی¬گری از آن، به عنوان گفتگو برای گفتگو نام برده می‌شود».

  تدامیچی یاماموتو در بخش دیگر از سخنان اش از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان نسبت به سال های گذشته شدیداً ابراز نگرانی کرد.

  از سوی دیگر، محمود صیقل، نماینده دایمی کابل در سازمان ملل متحد در این نشست شورای امنیت گفت، حکومت و مردم افغانستان صلح پایدار و با عزت می خواهند.

  صیقل تاکید کرد: «ما صلح پایدار همراه با فرصت‌های فزاینده سیاسی، اجتماعی و اقتصادی می‌خواهیم. صلحی که حقوق بشر به ویژه حقوق زنان را با دستاوردهای هفده سال گذشته محافظت کند. هرگونه استفاده سو و ابزاری از روند صلح افغانستان از سوی هرکسی، برای مردم افغانستان قابل تحمل نخواهد بود؛ مردمانی که بهای سنگین جنگ تحمیلی را در یک‌ونیم دهه گذشته پرداخته‌اند».

  این نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد افغانستان از سوی شماری از تلویزیون های خبری افغانستان بصورت زنده پخش شد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران