.
.
.

کامیون‌های تجارتی افغانستان از «راه لاجورد» به ترکمنستان رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

موترهای باربری/ کامیون تجارتی افغانستان شامگاه جمعه 14 دسامبر به کشور ترکمنستان رسید. این موترها اولین محموله تجارتی این کشور را از «راه لاجورد» به ترکیه انتقال می‌دهند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «لاری‌های افغانستان بعد از افتتاح راه لاجورد اکنون به ترکمنستان رسیده است».

مرتضوی نوشته است: «افغانستان بدون عبور از ايران به اروپا وصل شد. اكنون راه‌های بديلی فراوان باز شده است. هيچ كشوری نمی‌تواند افغانستان را تهديد به بستن مرز كند».

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان روز پنج شنبه 13 دسامبر وارد شهر هرات در غرب این کشور شد و راه تجارتی و ترانزیتی لاجورد را که از طریق این کشور می‌تواند محصولات‌اش را به کشورهای اروپایی صادر کند افتتاح کرد.

در همین حال، محمد حامد طهماسی وزیر ترانسپورت افغانستان اعلام کرد، با افتتاح راه لاجورد، اولین محموله تجارتی این کشور بسوی اروپا حرکت کرده است.

طهماسی افزود، اولین محموله تجارتی افغانستان که شامل تار پنبه، کنجد و کشمش اند توسط 9 موتر باربری از راه لارجورد و براساس سیستم «تیر» بسوی بازارهای اروپا حرکت داده شد.

قابل ذکر است، طرح راه لاجورد در سال 2012 از طرف دولت افغانستان به منظور همکاری‌های ترانزیت، تجارت و ترانسپورت میان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه برای دسترسی به بنادر بحری پیشنهاد شد.

این طرح بعد از دو سال مذاکرات تخنیکی میان تیم‌های کشورهای یاد شده، سرانجام در سال 2016 توافقنامه آن نهایی و در سال 2017 به امضا رسید.

راه لاجورد یکی از بهترین راه های تجارتی برای افغانستان گفته شده که تاجران این کشور می‌توانند کالاهای تجارتی‌شان را با کمترین هزینه و زمان به بازارهای آسیای میانه و اروپا انتقال دهند.