.
.
.

امضا توافقنامه مشترک علیه «تروریسم» بین افغانستان چین و پاکستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزرای خارجه کشورهای افغانستان، پاکستان و چین امروز شنبه 15 دسامبر در نشست سه جانبه در شهر کابل، یک توافقنامه مشترک در بخش امنیت و مبارزه با «تروریسم» امضا کردند.

براساس گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، نشست سه جانبه امروز شنبه در ارگ ریاست جمهوری افغانستان برگزار شد، بعداً وزرای خارجه هر سه کشور در یک نشست خبری مشترک حاضر شدند.

صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجه افغانستان گفت، در این نشست، در بخش‌های صلح، امینت، همکاری اقتصادی، اتصال منطقه‌ای، اعتمادسازی و مصالحه سیاسی بحث شد.

او تاکید کرد، پاکستان و چین نقش مؤثر در مسایل افغانستان دارند و اسلام آباد می‌تواند در بخش مذاکرات صلح این کشور نقش بسیار مهم داشته باشد.

وزیر امور خارجه افغانستان علاوه کرد: «در زمینه همکاری اقتصادی در منطقه نیز بحث شد و امیدواریم که چین در پروژه‌های کلان اقتصادی در افغانستان سرمایه گذاری کند».

چین: ما نقش سازنده با هردو کشور داریم

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در این نشست خبری گفت، در این نشست یک توافقنامه سه جانبه در بخش‌های امنیت و مبارزه مشترک با «تروریسم» امضا شد.

او افزود: «چین دوست افغانستان و پاکستان است، ما همکاری خود را با هردو کشور ادامه می‌دهیم. ما نقش سازنده در قبال صلح افغانستان داریم».

وزیر امور خارجه چین علاوه کرد، این نشست سه جانبه برای صلح و ثبات در منطقه کمک می‌کند و هم چنان یک فرصت خوب برای مذاکرات صلح افغانستان پیش آمده است و چین هم در زمینه حاضر کردن طالبان در پای میز مذاکرات صلح تلاش می‌کند.

او در مورد همکاری‌های اقتصادی گفت، افغانستان می تواند از دهلیز اقتصادی میان چین و پاکستان استفاده کند، اما پکن در زمینه سرمایه گذاری زیربنایی در کابل فکر می‌کند.

وزیر خارجه پاکستان: بیاید از ملامت کردن یکدیگر جلوگیری کنیم

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در این نشست مشترک خبری در کابل گفت، پاکستان تلاش دارد تا گروه های درگیر جنگ در افغانستان را به پای میز مذاکرات صلح حاضر کند.

قریشی افزود: «ما تشویق می کنیم که تمام گروه های درگیر درافغانستان باهم مصالحه کنند. پاکستان نقش خود را بازی می کند و پاکستان در این زمینه تلاش دارد، اما تصمیم افغان ها مهم است و باید افغان ها تصمیم بگیرند که برای آینده شان چه می خواهند».

وزیر خارجه پاکستان تاکید کرد: « ما اگر متحد باشیم می توانیم تروریزم را شکست بدهیم. و گروه های که نمی خواهند که صلح در منطقه بیاید و باید در برابر آن گروه ها ایستاد شویم. بیایید یکدیگر خود را ملامت نسازیم و این به نفع هیچ کس نیست و ما اینجا آمدیم که بیاید با هم در راستای اقتصاد و تجارت کار کنیم».

او علاوه کرد، باید تلاش شود تا اعتماد از دست رفته را دوباره احیا گردد، «ما بیشتر به این دلیل به افغانستان آمدیم تا اعتماد بسازیم و اعتماد از دست رفته را دوباره احیا کنیم».

وزیر امور خارجه پاکستان در ختم سخنانش از وزرای خارجه افغانستان و چین دعوت کرد که در آینده نزدیک به اسلام آباد بیایند.

قابل ذکر است که اولین نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و چین در ماه دسامبر سال گذشته در شهر پکن برگزار شده بود و قرار است سومین دور این نشست در اسلام آباد برگزار شود.