.
.
.

رییس جمهوری افغانستان به هدف افتتاح « راه لاجورد» وارد هرات شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان بامداد امروز پنج شنبه 13 دسامبر به هدف افتتاح «راه لاجورد» وارد شهر هرات در غرب این کشور شد.

براساس گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، اشرف غنی با رسیدن به این شهر، جاده حلقوی ولایت هرات را افتتاح کرد و قرار است با نماینده کشورهای ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه راه تجارتی و ترانزیتی لاجورد را نیز افتتاح کنند.

نمایندگان این کشورها به شهر هرات آمده‌اند و یک مراسم ویژه در این شهر برای افتتاح راه تجارتی و ترانزیتی لاجورد روی دست گرفته شده است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان گفت، با افتتاح راه لاجورد تاجران افغان می توانند، کالاهای تجارتی‌اش را از دو بندر تورغندی و آقینه با سپری کردن از مسیرهای ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه به آب های آزاد اروپا برسانند.

او افزود، این راه فرصت های زیادی را برای تاجران فراهم می سازد تا کالاهای تجارتی اش را با کمترین هزینه به بازارهای اروپا انتقال دهند.

راه لاجورد یک راه تجارتی و ترانزیتی است که افغانستان را از طریق کشورهای ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه به اروپا وصل می‌سازد.

قابل ذکر است که توافقنامه « راه لاجورد» میان وزیران امور خارجه افغانستان، ترکمنستان، گرجستان، معین وزارت امور خارجه ترکیه و معاون اول شرکت سهامی خطوط آهن آذربایجان در حاشیه‌ هفتمین کنفرانس همکاری‌های اقتصادی – منطقه‌ای در مورد افغانستان سال گذشته امضا شد.