.
.
.

منابع محلی در جنوب افغانستان: برای طالبان از دو کشور همسایه جنگ‌افزار توزیع می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های محلی در برخی از ولایات جنوبی افغانستان، نسبت به دست‌یابی طالبان به جنگ‌افزارهای پیشرفته‌ ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که این جنگ‌افزارها از دو کشور همسایه به آنان توزیع می‌شود.

بر اساس گزارش طلوع نیوز افغانستان، یاسین خان والی هلمند در این باره گفته است: «از طریق هر دو کشور همسایه ما، برای آنان مهمات و جنگ‌افزار توسط شبکه‌های استخباراتی توزیع می‌شود و این جنگ‌افزارها در جنگ‌ها هم به دست آمدند و نه تنها در افغانستان که در جهان هم نشان داده شدند».

همچنان مقام‌های محلی در ولایت فراه که هم‌مرز با ایران است گفته‌اند که تمزکز مخالفان بر همین است که از فراه، همچون یک بخش مرکزی برای خودشان کار بگیرند و با در اداره گرفتن اراضی فراه، آنان بتواند به ولایت‌های دیگر نفوذ کنند.

محمد زاهد، ولسوال ولسوالی گلستان فراه، گفت: «بیشتر ولسوالی‌های فراه، بسیار ناامن هستند؛ به خاطری که فراه بسیار بزرگ است و در مقابل، تشکیل نیروهای نظامی اندک است».

در همین حال، نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان گفته است: «تا چند روز آینده ما عملیات فصل زمستانی را آغاز می‌کنیم که در سرتاسر افغانستان تطبیق می‌شود، پلانش ساخته شده است که انشاالله در اول جدی، این عملیات‌ها آغاز می‌شوند».

از سوی دیگر، نعمت الله ولسوال «بتی‌کوت» ننگرهار در مورد دسترسی طالبان به جنگ‌افزارها گفته است: «جنگ‌افزارهای کهنه هم هستند؛ اما جنگ‌افزارهای نو، بیشتر روسی هستند و همین امکانات بیشتر نزد طالبان است».