فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • زعفران کاران افغان: واردات زعفران بی‌کیفیت ایران ادامه دارد ما نگرانیم

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  محمد اکبر 85 سال سن دارد در ولایت هرات زندگی می‌کند. او نزدیک به سه دهه عمرش را در کشت زعفران در افغانستان سپری کرده به همین دلیل بنام «بابای زعفران افغانستان» مشهور است.

  براساس گزارش سایت خبری سلام تایمز، محمد اکبر از ادامه واردات زعفران بی‌کیفیت ایرانی به افغانستان شدیداً ابراز نگرانی می‌کند.

  او گفت: «حکومت باید کنترل مرزها را در اختیار بگیرد که زعفران وارد نشود. مال پوسیده و بی کیفیت وارد افغانستان شده و به نام زعفران افغانستان فروخته می‌شود. این واردات، زعفران ما را ضربه می زند».

  محمد اکبر ادامه داد: «زعفران افغانستان سال پیش هر کیلو 200 هزار افغانی ( 2600 دالر امریکایی) بود، اما در سال روان به 50 هزار افغانی ( 660 دالر امریکایی) رسیده است؛ زیرا زعفران بی کیفیت از ایران وارد می شود».

  او تاکید کرد، برای چندین سال زعفران افغانی به علت زحمات زیاد دهقانان افغان مقام نخست را در سطح جهان گرفته است، حکومت نباید اجازه دهد که ایرانی‌ها با زعفران بی‌کیفیت شان زعفران افغانستان را بدنام سازند.

  باید شاهراه‌ها و شرکت‌های زعفران نظارت شود

  بشیراحمد رشیدی، رییس اتحادیه ملی زعفران کاران افغانستان در این باره گفت: «پس از حکم رییس جمهور غنی در زمینه جلوگیری از واردات زعفران از خارج به افغانستان،‌ به تمام کارمندان گمرکات و نیروهای سرحدی در ولایت هرات دستور داده شده است که از ورود هر گونه زعفران ایرانی و پیاز آن به داخل افغانستان جلوگیری کنند. با این وجود، این واردات همچنان ادامه دارد و ما نگران هستیم».

  رشیدی ادامه داد: «افغانستان با ایران مرز بسیار طولانی دارد و زعفران از راه‌های غیر قانونی به افغانستان وارد می‌شود. امیدوار هستم که نهادهای امنیتی بتوانند جلو قاچاق زعفران را که از کشور ایران میاید، بگیرند».

  رییس اتحادیه ملی زعفران کاران افغانستان تاکید کرد: «باید شاهراه‌ها و حتا شرکت‌های زعفران در ولایت هرات زیر نظارت قرار بگیرند و این می‌تواند برای تطبیق کامل فرمان رئیس جمهور کمک کند».

  نوری: نظارت دوامدار ما ادامه دارد

  محی الدین نوری، معاون والی هرات گفته است: «همکاری برخی تاجران افغان و ایرانی باعث شده است که فرمان رئیس جمهورمحمد اشرف غنی به طور کامل تطبیق نشود».

  نوری افزود: «ما تشکیل یک کمیته را در هرات به منظور تطبیق کامل حکم رئیس جمهور و نظارت دوامدار بر مسیرهای قاچاق از طریق گمرک اسلام قلعه، روی دست داریم تا بتوانیم از واردات زعفران جلوگیری کنیم».

  معاون والی هرات تاکید کرد: «ما یک کمیته دیگر داریم که به تازه گی کارش را آغاز کرده است و به آن کمیته هدایت داده شده است که در داخل بازار و شهر هرات نظارت کند و با اجناس و یا کالاهایی که بر خلاف حکم رییس جمهور وارد شده باشد، بشمول دوکانداران محلی، برخورد قانونی کند».

  محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در ماه اکتبر 2018 واردات زعفران و پیاز آن را به این کشور ممنوع اعلام کرد و هدف آن را «حفظ جایگاه جهانی، پایداری کیفیت، ارزش‌افزایی و گسترش تولید زعفران افغانستان» خواند.

  محمد اشرف غنی هم‌چنان به همه افسران گمرکات ولایتی و نیروهای امنیتی مرزی دستور داد که از واردات زعفران خارجی به این کشور جلوگیری کنند، اما زعفران کاران افغان هنوزهم از ادامه ورود غیرقانونی زعفران ایرانی به افغانستان نگرانی دارند که محمد اکبر مشهور به «بابای زعفران افغانستان» یکی از آنهاست.

  هرچند زعفران افغانستان از چند سال به این طرف از لحاظ کیفیت مقام اول جهانی را کسب کرده است، اما زعفران کاران این کشور تاکید می‌کنند که زعفران بی‌کیفیت ایرانی پس از ورود غیرقانونی به نام افغانستان به بازارهای جهانی صادر می‌شود که این کار سبب کاهش اعتبار جهانی زعفران این کشور شده است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران