فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در تصمیم ابطال آرای انتخابات پارلمانی کابل تجدید نظر می‌شود

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز جمعه 7 دسامبر با نشر خبرنامه‌ای مشترک اعلام کردند، قرار است تمام آرای انتخابات پارلمانی ولایت کابل تجدید نظر شود.

  اعضای هر دو کمیسیون با حضور سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری افغانستان در مورد سرنوشت آرای انتخابات پارلمانی ولایت کابل بحث کردند.

  در این نشست فیصله گردید که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان آرای بیومتریک شده و تمام اسنادی که در تأمین شفافیت انتخابات کمک می کند در اختیار کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی قرار دهد.

  دفتر مطبوعاتی سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای نوشت: «با توجه به وجود مشکلات، شکایات و اعتراضات متعدد مربوط به انتخابات پارلمانی ولایت کابل‌ و با در نظر‌داشت این که رد این مصوبه توسط کمیسیون مستقل انتخابات عملا بن‌بستی را در روند انتخابات ولایت کابل به وجود آورده است، کمیسیون‌های انتخاباتی به توافق رسیده‌اند که در مورد تصمیم ابطال آرای انتخابات پارلمانی کابل تجدید نظر شود».

  در این نشست که به ریاست سرور دانش برگزار شده بود، اعضای هر دو کمیسیون انتخابات در چهار مورد به توافق رسیدند.

  1. کمیسیون مستقل انتخابات تعداد آرای بیومتریک شده و سایر اسناد مورد نیاز را هر چه زودتر به کمیسیون شکایات انتخاباتی ارائه دهد.

  2. کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی با رعایت بند اول این توافق‌نامه درباره تصمیم ابطال آرا انتخابات پارلمانی در کابل تجدید نظر خواهد کرد.

  3. هر دو کمیسیون در آینده موارد اختلافی‌شان را در تفاهم مشترک حل و فصل خواهند کرد.

  4. به منظور نهایی‌شدن پروسه‌ انتخابات پارلمانی،‌ حکومت هر نوع کمک تخنیکی را بر اساس تقاضای کمیسیون‌های انتخاباتی در اختیار‌شان قرار خواهد داد.

  از سوی دیگر، پیری مایدون سفیر اتحادیه اروپا در کابل در مورد جنجال تازه میان کمیسیون های انتخابات واکنش نشان داده گفت، اتحادیه اروپا روند انتخابات این کشور را از نزدیک بررسی می کند. او از اعضای هردو کمیسیون انتخابات خواست که براساس قانون به یک توافق دست یابند.

  قابل ذکر است که کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان روز پنج شنبه هفته گذشته اعلام کرد، به دلیل تقلب ها و جرایم انتخاباتی گسترده، تمام آرای انتخابات پارلمانی در ولایت کابل باطل می باشد.

  اما کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در این زمینه واکنش شدید نشان داده گفت، این تصمیم کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی یک تصمیم «سیاسی، احساساتی، عجولانه و بدون اسناد کافی» است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران