.
.
.

بی‌بی‌سی معاون سخنگوی رییس‌جمهوری افغانستان را سخنگوی طالبان عنوان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان امروز شنبه 1 دسامبر در صفحه رسمی‌اش در فیسبوک‌ در واکنش به اشتباه شبکه بی‌بی‌سی مبنی بر «معاون سخنگوی طالبان» عنوان کردن او از «بی‌بی‌سی» خواست تا از وی معذرت‌خواهی کند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «از رسانه‌ای مطرح مانند بی‌بی‌‌سی انتظار چنين اشتباه فاحش را نداشتم اميدوارم ضمن اصلاح رسما معذرت خواهی فرمايد».

ساعاتی پس از آن، شبکه بی‌بی‌سی اشتباه‌اش در این گزارش را تصحیح کرده و در آخر آن، عذرخواهی کرد.

شبکه‌ی بی‌بی‌سی قبل از این نیز مورد انتقاد مقام‌های افغانستان قرار گرفته است. در ژانویه‌ی سال جاری این شبکه گزارشی را نشر کرد که می‌گفت «گروه طالبان بر 70 درصد افغانستان نفوذ دارند»، این گزارش با واکنش حکومت افغانستان روبه‌رو شد.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رییس جمهوری افغانستان در آن زمان در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «این گزارش نادرست است و بی‌بی‌سی برای جلب مخاطب بیشتر این رقم بزرگ را ارائه کرده است».

سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان نوشت: «طالبان در 4 درصد خاک کشور کنترول دارند، حتا اگر با همین 4 درصد موافق باشیم، اگر این بخش به حیث عنوان انتخاب می‌شد، گزارش شاید جذابیت لازم را به همراه نمی‌داشت بخش از یافته‌های بی‌بی‌سی براساس صحبت‌های تلیفونی با مردم محل در این کشور صورت گرفته اما واقعیت‌ها در گزارش نادیده گرفته شده است. شلیک یک فیر دزدانه در یک قریه و یا مسیر نشانگر فعالیت طالبان نمی‌باشد. بنابراین عنوان 70 درصد برای فعالیت طالبان در ساحه یک آمار کاملا مبالغه‌آمیز است».

وی در ادامه نوشته بود: «شاید اگر بی‌بی‌سی برای گزارش خود این عنوان را انتخاب می‌کرد: «طالبان در 4 درصد کنترل دارند» کسی به گزارش اهمیت نمی‌داد گاهی استفاده از عناوین برای جلب مخاطب می‌تواند یک شگرد خوب باشد اما برای روان جامعه می‌تواند بار منفی و سنگینی را در پی داشته باشد اکنون طالبان توان جنگ جبهه‌ای را از دست داده‌اند. در مقابل نیروهای امنیتی کشور از نظر امکانات و دیگر ظرفیت‌ها بهتر شده‌ و قوای هوایی در حال تجهیز است و فرقه عملیات‌های خاص به قول اردو ارتقا کرد. طالبان رهبر واحد ندارند، میزان فرماندهان طالبان که طی سال جاری کشته شده است نسبت به هر زمان بیشتر است. فرماندهان طالبان در هیچ جا خود را مصعوون احساس نمی‌کنند، حداقل در یک شب سه الی چهار بار مکان‌های خود را تغییر می‌دهند».

قابل ذکر است که حدود شش سال قبل حامد کرزی رییس جمهوری پیشین افغانستان نیز با انتقاد از شبکه بی‌بی‌سی، آنان را متهم به شایعه پراکنی در خصوص احتمال جنگ داخلی پس از خروج نیروهای خارجی در افغانستان کرده بود و برخی از کارشناسان این کشور نیز این نوع گزارش‌های این شبکه را «دسیسه تازه برای ایجاد تفرقه میان مذاهب در افغانستان» عنوان کرده بودند.

شایان ذکر است که هیچ رسانه‌ای مبرا از خطا نیست و در این رابطه نیز نمی‌توان بی‌بی‌سی را مستثنا کرد.