.
.
.

واکنش سفارت ایران در کابل به سخنان برایان هوک مبنی بر حمایت تهران از طالبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سفارت ایران در کابل به اظهارات برایان هوک، نماینده‌ی ویژه‌ امریکا در امور ایران مبنی بر «پشتیبانی تسلیحاتی ایران از شبه نظامیان طالبان در افغانستان و حوثی‌ها در یمن» واکنش نشان داده و آن را رد کرد.

روزنامه اطلاعات روز افغانستان گزارش داد، در اعلامیه‌ی سفارت ایران که روز جمعه منتشر شد،‌ اظهارات برایان هوک را رد کرده و آن را «توجیه برخی اقدامات غیر شفاف ایالات متحده‌ی امریکا در افغانستان» عنوان کرده است.

برایان هوک، مشاور ارشد وزیر امور خارجه امریکا و نماینده ویژه واشنگتن در امور ایران روز پنج‌شنبه 29 نوامبر با ارائه مدارکی تایید کرد، ایران از گروه‌های شبه‌نظامی طالبان در افغانستان و حوثی‌ها در یمن پشتیبانی تسلیحاتی می‌کند.

برایان هوک در یک پایگاه نظامی در نزدیکی واشینگتن مجموعه‌ای از تسلیحات سبک و سنگین را به خبرنگاران نشان داد و گفت، این تسلیحات از سوی ایران در اختیار شبه‌نظامیان طالبان در افغانستان و حوثی‌ها در یمن قرار داده شده است.

این مقام بلندرتبه امریکایی تایید کرد، ایران از سال 2007 میلادی به این سوی از طالبان در افغانستان پشتیبانی تسلیحاتی کرده ‌و در باره کمک به حوثی‌ها افزود که اسلحه به ‌دست آمده شامل یک فروند موشک زمین به هوا و چند پهپاد بود که در کشتی‌های باری به مقصد یمن یافت شده است.

برایان هوک همچنین بیان کرد که ایران قصد داشت این موشک‌ را به حوثی‌ها برساند تا به وسیله آن هواپیماهای نظامی ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن به رهبری پادشاهی عربی سعودی را هدف قرار دهند.

نماینده ویژه واشنگتن در امور ایران افزود: «نوشته‌هایی به زبان فارسی نشانگر آن است که آشکار شدن نقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد برای دولت ایران مهم نیست.