.
.
.

بیجاشدگان ولایت‌های غزنی و ارزگان هنوز آواره هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری در افغانستان روز شنبه 1 دسامبر از وضعیت بد بیجاشد‌گان بر اثر جنگ در ولسوالی‌های مالستان و جاغوری ولایت غزنی در شهر کابل خبر دادند.

حکومت افغانستان 12 روز پیش اعلام کرد که با عملیات نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی‌های جاغوری و مالستان ولایت غزنی، افراد طالبان از این دو لسوالی بیرون شدند اما، اکنون شماری از خانواده‌هایی که بدلیل نبردها در این ولسوالی‌ها و نیز ولسوالی خاص ارزگان، به کابل آمده بودند، می‌گویند تاکنون مناطق‌شان امن نیست و به همین دلیل نمی‌توانند به خانه‌های شان برگردند.

به گفتۀ آنان، روزانه ده‌ها تن شان به بیماری‌های گوناگون مصاب می‌شوند. بربنیاد آمارهای سازمان ملل، پس از حملۀ طالبان بر این بخش‌ها، در حدود چهارهزار خانواده از جاغوری، مالستان و ارزگان خاص به کابل، بامیان و شماری از ولایت‌‎های دیگر این کشور فرار کردند.

اما، تاکنون ده‌ها خانواده از این بیجاشد‌گان، در کابل مانده‌اند. آنان می‌گویند بدلیل ناامنی نمی‌توانند برگردند و هیچ ضمانتی در این زمینه وجود ندارد.

در همین حال، نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان از تأمین امنیت ولسوالی‌های جاغوری، مالستان و نیز ارزگان خاص اطمینان می‌دهد.

رحیمی افزود: «وضعیت در آنجا به گونۀ نرمال آمده‌است. باشنده‌گان محترم ارزگان، مالستان و جاغوری می‌توانند دوباره به مناطق‌شان بروند و اطمینان داشته باشند».

بربنیاد گزارش‌ها، در نبردهای جاغوری، مالستان و ارزگان خاص، دست کم 52 تن کشته شدند و شماری هم زخمی برداشتند. روز گذشته (جمعه 30 نوامبر) مراسم دعاخوانی برای این قربانیان در شهر های کابل و هرات برگزار شد.