.
.
.

اتمر نامزدی‌اش را در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی پیشین افغانستان به تازگی اعلام کرد که در انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور خود را نامزد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری خامه پرس افغانستان، اتمر گفته است، می‌خواهد با تعدیل قانون اساسی افغانستان معاونیت سوم ریاست جمهوری ایجاد شود.

وی هدف نامزدی‌اش را گسترش اتحاد و اتفاق ملی عنوان کرده گفت که با سایر احزاب و گروه‌های سیاسی در حال گفتگو و رای‌زنی است.

حنیف اتمر همچنان در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری طلوع نیوز از پروسه کنونی صلح با طالبان انتقاد کرده گفت که این پروسه بدون مشورت و اجماع ملی صورت گرفته و همچنان هیات که از جانب حکومت افغانستان برای مذاکرات صلح تعیین شده از ترکیب مناسب برخوردار نیست. وی تاکید کرد که صلح در چارچوب جمهوری اسلامی افغانستان امکان پذیر است، اما اگر به ایجاد امارت اسلامی بیانجامد، برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

اتمر در بخشی از سخنانش از کارکرد حکومت وحدت ملی انتقاد کرده گفت که در سال‌های اخیر، نه تنها که وحدت ملی تامین نشده بلکه بیشتر از پیش صدمه دیده است.

محمد حنیف اتمر از شیوه کارکرد رییس جمهوری غنی انتقاد نموده گفت که به دلیل اختلافات شدید با رییس جمهوری از سمتش کنار رفت.

او افزود که در یک صحبت خصوصی با رییس جمهوری فعلی افغانستان، به وی پیشنهاد کرده است تا برای دور دوم در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نکند بلکه ترجیح دهد شخص دیگری این مسئولیت را به عهده گیرد.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان هم اخیراً اعلام کرد که یکی از نامزدان انتخابات آینده ریاست جمهوری خواهد بود.

براساس جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور بتاریخ 20 آوریل 2019 برگزار شود.