.
.
.

فرمانده علیپور آزاد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر مطبوعاتی سرور دانش، معاون دوم رییس جمهوری افغانستان شامگاه دوشنبه 26 نوامبر با نشر خبرنامه ای تایید کرد که فرمانده علی‌پور از قید ریاست عمومی امنیت ملی این کشور آزاد شده و فعلآ در دفتر سرور دانش به سر می‌برد.

این در حالی است که اختر ابراهیمی معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله افغانستان امروز در یک نشست خبری در واکنش به تظاهرات در کابل و بامیان گفت که علی‌پور مجرم است و باید نهادهای عدلی و قضایی در مورد او تصمیم بگیرند.

پیش از این جنرال اختر ابراهیمی ی با اظهار اینکه علی‌پور را به خاطرِ اتهاماتی که بر او وارد شده بازداشت کرده‌اند گفت: «علی‌پور باشنده اصلی ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک است و در زمان جهاد سلاح داشت اما برای مدتی در کوته سنگی درایوری می‌کرد، و پس از آن گروه مسلح تشکیل داد. او در ولایات مختلف افراد و گروه‌‌ها را توظیف کرده بود و از شرکت‌های تجاری و ساختمانی اخاذی می‌کرد».

وی در واکنش به خبرهای مبنی بر شلیک پولیس به سوی تظاهرات کنندگان گفت: «نیروهای پولیس بالای معترضان شیلک نکرده‌اند، شماری از اشخاص فرصت طلب با استفاده از اسلحه‌ی که وزارت داخله برای تامین امنیت مساجد داده بود، آمدند بالای حوزه‌های امنیتی 18، 13 و حوزه ششم امنیتی حمله کردند و 6 پاسگاه امنیتی را حریق کردند. ما سلاح استعمال نکرده‌ایم. پولیس که شامل وظیفه‌اند، تمامی با دنده و سپر مجهز اند و حتا تفنگچه هم باخود ندارند».

در همین حال، شریف یفتلی رئیس ستاد ارتش افغانستان در این باره گفت، اجازه داده شود که نهادهای عدلی و قضایی در مورد جرمی که علی پور متحمل شده تصمیم بگیرند.

یفتلی تاکید کرد که تظاهرات حق مردم است اما به خشونت کشاندن آن و آتش زدن تاسیسات نظامی کار غیر قانونی است.

او گفت: «از روزگذشته به این‌سو حوادث جریان دارد، واسطه را آتش بزن، پوسته را آتش بزن. سه پوسته حوزه هجده را دوستان ما آتش زدند. این پاسگاه‌ها برای تامین امنیت مردم ساخته شده بود. تقاضای ما از مردم این است که به قانون تکیه کنند و از قانون برای ثبات و امنیت و آرامش استفاده شود، زیرا راه خشونت، راه موفقیت و سعادت نیست».ای تایید کرد که فرمانده علیپور از قید ریاست عمومی امنیت ملی این کشور آزاد شده است و فعلآ در دفتر سرور دانش است.