.
.
.

ابراهیمی: علی‌پور مجرم است بگذارید نهادهای عدلی و قضایی در مورد او تصمیم بگیرد

امنیت ملی افغانستان دلیل بازداشت عل‌پور را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اختر ابراهیمی معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله افغانستان امروز دوشنبه 26 نوامبر در یک نشست خبری در واکنش به تظاهرات در کابل و بامیان گفت که علی‌پور مجرم است و باید نهادهای عدلی و قضایی در مورد او تصمیم بگیرند.

براساس گزارش خبرگزاری هشدار افغانستان، جنرال اختر ابراهیمی در این نشست خبری با اظهار اینکه علی‌پور را به خاطرِ اتهاماتی که بر او وارد شده بازداشت کرده‌اند گفت: «علی‌پور باشنده اصلی ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک است و در زمان جهاد سلاح داشت اما برای مدتی در کوته سنگی درایوری می‌کرد، و پس از آن گروه مسلح تشکیل داد. او در ولایات مختلف افراد و گروه‌‌ها را توظیف کرده بود و از شرکت‌های تجاری و ساختمانی اخاذی می‌کرد».

وی در واکنش به خبرهای مبنی بر شلیک پولیس به سوی تظاهرات کنندگان گفت: «نیروهای پولیس بالای معترضان شیلک نکرده‌اند، شماری از اشخاص فرصت طلب با استفاده از اسلحه‌ی که وزارت داخله برای تامین امنیت مساجد داده بود، آمدند بالای حوزه‌های امنیتی 18، 13 و حوزه ششم امنیتی حمله کردند و 6 پاسگاه امنیتی را حریق کردند. ما سلاح استعمال نکرده‌ایم. پولیس که شامل وظیفه‌اند، تمامی با دنده و سپر مجهز اند و حتا تفنگچه هم باخود ندارند».

در همین حال، شریف یفتلی رئیس ستاد ارتش افغانستان در این باره گفت، اجازه داده شود که نهادهای عدلی و قضایی در مورد جرمی که علی پور متحمل شده تصمیم بگیرند.

یفتلی تاکید کرد که تظاهرات حق مردم است اما به خشونت کشاندن آن و آتش زدن تاسیسات نظامی کار غیر قانونی است.

او گفت: «از روزگذشته به این‌سو حوادث جریان دارد، واسطه را آتش بزن، پوسته را آتش بزن. سه پوسته حوزه هجده را دوستان ما آتش زدند. این پاسگاه‌ها برای تامین امنیت مردم ساخته شده بود. تقاضای ما از مردم این است که به قانون تکیه کنند و از قانون برای ثبات و امنیت و آرامش استفاده شود، زیرا راه خشونت، راه موفقیت و سعادت نیست».

فرمانده علی‌پور مشهور به «قوماندان شمشیر» یکی از فرماندهان خیزش مردمی در افغانستان روز یک‌شنبه 25 نوامبر در کابل بازداشت شد. نهادهای امنیتی و دفاعی این کشور، او را یک فرمانده غیرمسئول عنوان کرده و پیش از این نیز اقدام به دستگیری او کرده بودند اما موافق نشده بودند.

پس از دستگیری او، صدها نفر در شهر کابل، بامیان و باشندگان هرات تظاهرات کردند و خواهان آزادی او شدند، در این تظاهرات که به خشونت کشیده شد چندین تن از معترضان و پولیس زخمی شدند.

نصرت رحیمی سخنگوی وزارت داخله افغانستان، چندی قبل گفته بود که علی‌پور مسلح غیر مسئول، جنایتکار و قاتل است، نیروهایش در راه‌های کابل میدان- وردک، بامیان، دره غوربند و ولایت غور، مرتکب آزار مردم و حتی تجاوز جنسی شده‌اند و اسناد نیز در این مورد وجود دارد.

از سوی دیگر، ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان نیز امروز دوشنبه در اعلامیه‌ای، ضمن بیان علت بازداشت علی‌پور تاکید کرده است که «مسوولیت نهادهای امنیتی تحکیم قانون است و هر فرد یا گروه که مانع تحقق حاکمیت قانون گردد، «متخلف» شمرده می‌شود و با او برخورد جدی قانونی صورت می‌گیرد.»

ریاست امنیت ملی افغانستان در این اعلامیه تاکید کرده است که «عبدالغنی علی‌پور، در سال سال 1395 خورشیدی گروه مسلح غیرمسوول با کمیت 150 تن را تشکیل داده که این افراد مجهز با سلاح‌های سبک و سنگین است. در اعلامیه آمده است: «علی‌پور و گروهش به فعالیت‌های غیرقانونی مانند باج‌گیری از زمین‌داران، بازرگانان و شرکت‌های خصوصی؛ اخاذی‌های غیرقانونی از اهالی بهسود به بهانه‌های مختلف؛ مسلح‌سازی و حمایت افراد و گروه‌های جرمی برای انجام فعالیت‌های غیرقانونی آزار و اذیت مردم به طور متداوم مشغول بوده است».

این ریاست هم‌چنان افزوده، چندی قبل زمانی که نیروهای امنیتی مستقر در ولسوالی بهسود مانع کارهای غیرقانونی وی شدند، بالای پرسونل آن‌ها حمله مسلحانه کرده و 5 تن از پرسونل پولیس ملی این کشور را با تجهیزات و واسطه نقلیه‌شان به اسارت گرفته است.