.
.
.

آغاز مبارزات 16 روزه «خشونت علیه زنان» در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل امروز یکشنبه 25 نوامبر برابر با روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، مبارزات 16 روزه علیه خشونت مبتنی بر جنسیت را آغاز کرده و از همه خواستار احترام، ترویج و حفاظت از حقوق زنان و دختران برای پایان دادن به خشونت علیه زنان شد.

این نمایندگی سازمان ملل با نشر خبرنامه‌ای نوشت، شعار امسال «جهان را نارنجی بسازید و به من هم گوش دهید» بر حمایت از بازماندگان خشونت و تقویت صدای دادخواهی برای پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران تمرکز دارد.

تدامیچی یاماموتو، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت: «تاثیرات گسترده و درازمدت خشونت علیه زنان، همه را در افغانستان ملزم می‌سازد تا با یکدیگر برای تضمین فعالیت‌های بیشتر جهت حمایت از بازماندگان خشونت و پاسخگو نگه داشتن عاملین آن، به عنوان یک اولویت ملی کار کنند».

یاماموتو ادامه داد: «رسیدگی به خشونت علیه زنان مستلزم بررسی موثر و پیگرد قانونی قضایای گزارش شده است. مبارزه با معافیت از مجازات به این صورت نه تنها نشان می‌دهد که خشونت علیه زنان غیرقابل قبول است، بلکه باعث ایجاد اعتماد به نفس زنان در توسعه فراگیر، عادلانه و پایدار کشور می‌گردد».

در این خبرنامه سازمان ملل تاکید شده است، رسیدگی به هر گونه خشونت که زنان و دختران از آن رنج می‌برند، شاخص تعهدات افغانستان به مکلفیت‌های حقوق بشری‌اش است. بر اساس اجندای 2030 این کشور متعهد گردیده تا خشونت علیه زنان و دختران را پایان دهد.

از سوی دیگر، الیتا میلر نماینده دفتر سازمان ملل متحد برای زنان در افغانستان گفت: «تعهدات افغانستان زمانی می‌توانند برای یک ملت، اجتماع، خانواده‌ها به نتایج مثبت برسند که زنان و مردان مسئولیت تغییر رفتارهای ناپسندی که باعث خشونت علیه زنان و دختران می‌شود را به عهده بگیرند و به زنان و دختران با حقوق مساوی چون مردان و پسران احترام بگذارند. و همچنان از قربانیان خشونت حمایت کنند، صدای‌شان را بشنوند و آنها را در جامعه بپذیرند».

سازمان ملل متحد اعلام کرد، در جریان کمپاین 16 روزه حکومت افغانستان به حمایت این سازمان فعالیت‌های دادخواهی و آگاهی‌دهی برای رسیدگی به خشونت علیه زنان و دختران در این کشور را شدت می‌بخشد. این کمپاین تا 10 دسامبر امسال روز جهانی حقوق بشر ادامه خواهد یافت.