.
.
.

زن بریتانیایی که شیفته خدمت به مردم افغان است را بهتر بشناسیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مردم افغانستان بر اثر جنگ‌های 40 ساله داخلی این کشور بیش از هر گروه انسانس دیگر آسیب دیدند. در روند جنگ چندساله زنان، مردان و کودکان زیادی کشته، زخمی و یا معلول شدند. هنوز هم هیچ افقی برای پایان یافتن جنگ 40 ساله که با ویرانی‌ها و کشتار فراوان همراه بوده، دیده نمی‌شود. در این میان تعدادی از انسان‌های آزاده و شریف برای کمک به مردم آسیب‌دیده افغانستان شتافته و دست همکاریو همیاری به این مردم ستمدیده و قربانی جنگ دراز کرده و به مردم افغان در بخش‌های مختلف زندگی‌ یاری رساندند.

سایت خبرنامه افغانستان، نام «سارا فن» را درج کرده و آن را نمونه‌ای از این افراد خیر خواه معرفی کرده است. زنی انساندوست که در دوران جنگ از بریتانیا به افغانستان آمده در نجات و مداوای زنان و کودکان این سرزمین تلاش کرده است.

سارا فن کیست؟

سارا فن دختری از بریتانیا است که هم‌چون پدر خود مشتاق به طب بود و تحصیلات خود را در این رشته به پایان رسانید. او پس از پایان تحصیلات، به عنوان یک دکتر جوان مدتی در پاکستان و پس از آن در افغانستان مشغول به کار شده است.

این دختر بریتانیایی با این‌که هیچ وقت افغانستان را ندیده، اما در سال 1987 در پاکستان در نزدیکی مرز افغانستان، شروع به مداوای زنان کرد و در یک بیمارستان کار می‌کرد.

سارا فن به سایت خبری خبرنامه گفته است: « من به ولایت مرزی در شمال غرب پاکستان آمدم و برای سه ماه به عنوان قابله در یکی از شفاخانه‌ها، زنان را تداوی می‌کردم».

او ادامه داد: « اولین بار در سال 1988 به افغانستان آمدم. من به عنوان داکتر کارم را در افغانستان شروع کردم و در کمپ مجاهدین بودوباش داشتم. از من خواستند که برای زنان و اطفال در کمپ‌های پناهجویی که در نزدیکی پاراچنار در ساحه‌ای به نام سده موقعیت داشت، خدمات صحی ارایه کنم».

او سه ماه در این منطقه به سر برد و شاهد مبتلای مادران به امراض قلبی و مرگ و میر آنان بوده است. این تجربه باعث شد او تکان شدیدی بخورد.

دکتر سارا فن در تابستان 1989 به یک تیم جراحی پیوست و تعطیلات خود برای کمک به مجروحین جنگ اختصاص داد. خانم سارا فن، کار خود را در ستاد مجاهدین افغانستان برای کمک به زنان و کودکان شروع کرد.

او پس از شکست مجاهدین به انگلستان می رود و با یک هم صنفی دوران دانشگاه اش ازدواج می کند و پس از شش سال زندگی مشترک صاحب چهار فرزند می شود.
بعد از این‌که فرزند سوم سارا فن به دنیا آمد، او بار دیگر در مرکز درمانی قلب و عروق کارش را شروع کرد و همچنان مدت زمانی نیز در مرکز شیمی درمانی روده و سینه کار نمود.

موسسه خیریه ارتباطات افغان

سارا فن، خاطرات زیادی از افغانستان برای گفتن دارد. او با مشکلات زیادی روبه‌رو شده و همچنان وضعیت زنان و کودکان این سرزمین را از نزدیک شاهد بوده، با آمدن دوباره به افغانستان، ابتکار جدیدی را روی دست می‌گیرد. او مؤسسه خیریه تحت نام ارتباطات افغان (Afghan connection) را تأسیس می‌کند.

او زمانی که در سال 2001 به افغانستان برگشت، 37 ساله بود و دیگر توانایی مقابله با همه مشکلات را نداشت. او بار دیگر کار خود را با پیوستن به یک بیمارستان در ولایت پنجشیر افغانستان، به عنوان یک دکتر شروع کرد.

او موفق شد تاAfghan connection ، اولین موسسه خیریه در افغانستان را در سال 2002 تأسیس کند. این موسسه توانسته به ساخت 10 مکتب کمک نماید و هم‌چنان 541 دوره آموزش معلم را نیز ارائه کند.

این مادر بریتانیایی به این فکر بوده که همیشه نمی‌توان از معلمان مرد در تمام مناطق استفاده کرد و خانواه‌ها اجازه نخواهند داد دختران‌شان که به سن بلوغ رسیده، با پسران هم‌صنفی باشند.

او می گوید: « ما با آموزش معلمین این زمینه را ایجاد کردیم که همه دختران در تمام سنین بتوانند تحصیل کنند».

این مؤسسه خیریه مختص برای آموزش و پرورش است. سارا فن، به این باور است که این کار زیربنای همه پیشرفت‌ها در افغانستان است Afghan Connection موفق به ساخت 46 مکتب در 10 ولایت افغانستان و حمایت از 75 هزار کودک گردیده است.

خوش‌بینی از آینده افغانستان

دکتر سارا فن به خبرنامه گفت: « بار دیگر که به کابل آمدم، ابتدا کار خود را بازهم در زمینه صحی شروع کردم، من با انجام فعالیت‌هایی در شفاخانه اطفال در کابل زمینه تغییر را ایجاد کردم. ما اتاق‌های شفاخانه را دوباره ترمیم کردیم و رنگ نمودیم، برای آن‌ها تجهیزات فراهم نمودیم، دکترها را برای آموزش فرستادیم، هم‌چنان یک برنامه واکسیناسیون را در بدخشان انجام دادیم و در این مرحله صرفا خدمات صحی ارایه می‌دادیم. اما پس از آن به کارهای دیگری مانند ساختن مکتب نیز آغاز کردیم که باعث شد در 10 ولایت افغانستان 46 مکتب ساخته شود».


موسسه ارتباطات افغان پروژه‌های آموزشی در ولسوالی های ورساج و روستا ولایت تخار در شمال افغانستان را نیز زیر دست دارد.

سارا فن تلاش دارد تا تمام مناطق افغانستان را تحت کمک هایش قرار دهد و تأثیر قوی و پایداری را برجای بگذارد.

او سفر‌های زیادی به مناطق مختلف این کشور داشته و با مردم زیادی صحبت کرده است. سارا فن درباره ولایت تخار گفته است: « در این منطقه کوهستانی صعب‌العبور، اکثر بزرگسالان بی‌سواد هستند، اما باید فرزندان‌شان آموزش بیبینند و به تحصیلات‌شان ادامه دهند. مردم این کشور در برابر نیروهای شوروی و طالبان مقاومت کردند و اکنون به ما کمک می‌کنند. جامعه مشتاق همکاری با ما است و برای کار ما، زمین و موقعیت را فراهم کرده‌اند».


سارا فن با الهامی که از وضعیت افغانستان گرفته، در تلاش تغییر سرنوشت و وضعیت کودکان، دختران و پسران این سرزمین می‌باشد. او برای قناعت دادن خانواده‌ها برای تحصیل فرزندان‌شان، خود به دیدن آن‌ها می‌رود؛ با این والدین صحبت می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد دختران و پسران‌شان را به مکتب بفرستند.

سارا فن درباره زمانی که در افغانستان گذرانده، به خبرنامه گفت: « وقتی به افغانستان آمدم، متوجه شدم که اطفال افغانستان در آموختن، رفتن به مکتب و داشتن یک آینده بهتر بسیار با اراده هستند».

او ادامه داد: «من شدیدا معتقدم که اگر ما اطفال افغانستان را در عرصه تعلیم حمایت کنیم، آن‌ها افغانستان را به کشوری پیشرفته و صلح‌آمیز مبدل خواهند کرد».