.
.
.

افغانستان: دیگر در نشست صلح مسکو شرکت نخواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای عالی صلح افغانستان به تازگی اعلام کرد، اگر نشست دوم مسکو همانند نشست اول فرصتی برای کمپاین جنگی طالبان باشد، این شورا در آن اشتراک نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، دولت روسیه در ختم نشست صلح مسکو از برگزاری روند دوم این نشست در آینده خبرداد و از شرکت کنندگان خواست در نشست دوم نیز شرکت کنند.

اما، عطاالله سلیم معاون شورای عالی صلح افغانستان می‌گوید که در نشست صلح مسکو به نمایندگان طالبان فرصت زیاد داده شد تا آنان در راستای ادامه جنگ در افغانستان تبلیغات کنند؛ اگر نشست دوم نیز به همین منظور برگزار شود، شورای عالی صلح نیز در آن نشست شرکت نخواهد کرد.

سلیم افزود: « دولت روسیه نباید به نمایندگان طالبان اینقدر فرصت میداد و خبرنگاران را به اتاق‌های خواب آنان می‌برد تا آنان برای جنگ افروزی در افغانستان کمپاین کنند، باید روسیه با تعمق بیشتر در روند صلح افغانستان برخورد می‌کرد».

او افزود، دولت روسیه از این نشست برای بهره برداری خود استفاده کرد و آنطوری که لازم بود این نشست برای صلح در افغانستان موثر نبود.

معاون شورای عالی صلح افغانستان تاکید کرد: « ایجاب می‌کند در نشست دوم مسکو برنامه‌های عملی برای تامین صلح در افغانستان از سوی روسیه روی دست گرفته شود؛ در غیر آن اگر تکرار نشست اول مسکو باشد هیچ دردی از دردهای مردم افغانستان را دوا نخواهد کرد».

نشست صلح مسکو با اشتراک هیئتی از شورای عالی صلح افغانستان، نمایندگان طالبان و 12 کشور دیگر به تاریخ دهم نوامبر امسال به میزبانی روسیه برگزار شد. در این نشست تاکید شد که طرف‌های درگیر جنگ افغانستان باید از طریق سیاسی مشکلات شان را حل کنند.