فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ملاهای افغانستان بالاخره کامپیوتر یاد می‌گیرند

  رییس جمهوری افغانستان: هدف از این کار آگاه ساختن ملاامامان از تحولات جهان است

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه 20 نوامبر در مراسمی اعلام کرد که برای ملا امامان مساجد در سراسر این کشور صنف‌های ویژه آموزش کامپیوتر ایجاد می‌شود.

  محمد اشرف غنی که در مراسم گرامیداشت از سالروز میلاد پیامبر اسلام در ارگ ریاست جمهوری افغانستان در کابل سخنرانی می‌کرد به وزارت حج و اوقاف این کشور دستور داد تا ریاست‌های حج و اوقاف را در ولایت‌های این کشور موظف کند تا برای ملا امامان مساجد صنف‌های مخصوص آموزش کمپیوتر را برگزار کنند.

  رییس جمهوری افغانستان گفت، هدف این کار آگاه ساختن ملاامامان از تحولات جهان در اسرع وقت است.

  به گزارش خبرگزاری جمهور افغانستان، محمد اشرف غنی به اداره ارگان‌های محلی این کشور نیز دستور داد تا پس از این زمینه حضور رییس شورای علمای هر ولایت را در نشست‌های رسمی شوراهای ولایتی فراهم کند تا آنان از این طریق در مسایل مهم ولایتی دخیل باشند.

  رییس جمهوری افغانستان همچنین گفت که وزارت حج و اوقاف پس از این سهمیه حج ملاامامان و خطبای مساجد را افزایش داده و نیز معلمان حج را باید از مساجد تعیین کند.

  رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد، دین اسلام دین علم و مدنیت است و پیامبر اسلام نیز پیام آور صلح و زندگی مسالمت می‌باشد.

  او گفت: «امروز ما در جامعه خود احتیاج داریم که به سیرت پیامبر عزیز اسلام توجه کنیم و از سیرت ایشان بیاموزیم که چگونه در اجتماع خود فرهنگ صلح را تقویت و فرهنگ جنگ را از بین ببریم تا برای جوانان و نسل آینده زمینه زندگی بدون جنگ فراهم سازیم».

  او گفت، اگر جنگ و نزاع هنوز در کشور ادامه دارد و خشونت هنوز از مردم قربانی می‌گیرد، زنان و کودکان با انواع خشونت‌ها روبرو اند و موانعی بر سر پیشرفت کشور هنوز وجود دارد این به معنای آن است که ما درس‌های لازم را از تعالیم پیامبر گرامی اسلام نگرفته، تعهد خود را در قبال دین و مردم ادا نکرده ایم و در آنصورت ما باید نحوه آموزش خود را تغییر دهیم.

  رییس جمهوری افغانستان تاکید کرد، آموزشی که نتواند به خوشبختی مردم کمک کند و نتواند درهای امید و موفقیت را بروی جامعه باز کند، چنین آموزشی بی‌ارزش است.

  قابل ذکر است که امروز سه شنبه 20 نوامبر مصادف با سالروز میلاد پیامبر اسلام و رخصتی عمومی در سراسر افغانستان می‌باشد.

  تبلیغات