.
.
.

حکمتیار: ما برای انتخابات آینده ریاست جمهوری نامزد داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان روز پنج شنبه 15 نوامبر 2018 اعلام کرد، شماری از احزاب سیاسی به توافق رسیده‌اند تا در انتخابات آینده ریاست جمهوری در یک تکت واحد انتخاباتی یک نامزد واحد داشته باشند.

حکمتیار در نشست خبری در کابل گفت: «تعدادی از احزاب موثر باهم به توافق رسیده‌اند که در مورد انتخابات گذشته موضع واحد داشته باشند و محکم بیاستند تاحدی که همه اطراف داخلی و خارجی را وادار سازند که به شرایط و خواسته‌های معقول آنان تمکین کنند».

به گزارش روزنامه اطلاعات روز افغانستان، در این مجموعه حزب اسلامی، حزب وحدت اسلامی مردم به رهبری محمد محقق، حزب وحدت اسلامی به رهبری کریم خلیلی، جنبش ملی اسلامی، محاذ ملی، افغان ملت و احزاب دیگر شامل‌اند.

نامزد بی‌طرف

گلبدین حکمتیار گفت که شماری استدلال می‌کنند که نامزد ریاست جمهوری باید چهره‌یی باشد که حمایت «دوستان بین‌الملل» که حامی افغانستان اند را با خود داشته باشد یا فردی باشد که دوستان بین‌المللی افغانستان در برابر آن حساسیت نداشته باشند.

او گفت که این افراد اصرار دارند در صورتی که نامزدی این ویژگی را نداشته باشد، افغانستان نمی‌تواند کمک دوستان بین‌المللی را با خود داشته باشد و یا نمی‌تواند در نبود این حمایت بین‌المللی مشکلات اقتصادی خود را حل سازد.

حکمتیار گفت: «به این افراد می‌گویم که اگر ما نامزدی را انتخاب می‌کنیم که چهره دلخواه و مطلوب برای دوستان بین‌المللی ماست که امروز افغانستان را کمک می‌کنند، نتیجه‌اش جز این نخواهد بود که حریف و رقیب دوستان‌المللی ما در سطح منطقه و دنیا نه این حکومت را حمایت کند و نه کمک، برعکس مخالفین نظام را کمک می‌کنند».

او افزود که آوردن تغییر در وضعیت کنونی، مهار جنگ و برقراری صلح با انتخاب چنین فردی ممکن نیست زیرا کشورهایی که رقیب «دوستان بین‌المللی» افغانستان اند، به‌جای حمایت از حکومت و نظام افغانستان از مخالفین آن حمایت خواهند کرد.

حکمتیار گفت که شماری از نامزدان احتمالی از جمله حنیف اتمر، مشاور پیشین شورای امنیت، عمر داوودزی، وزیر داخله پیشین و انوراحق احدی، رییس جبهه ملی نوین افغانستان از او خواسته‌اند که از آنان حمایت کنند اما پاسخ رهبر حزب اسلامی این بوده است که احزاب سیاسی هم‌سو در یک جمع در این مورد تصمیم خواهند گرفت.

براساس جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است انتخابات آینده ریاست جمهوری این کشور در سال آینده میلادی برگزار گردد.