.
.
.

افغانستان.. 260خانواده بیجاشده در جنگ مالستان و جاغوری به ولایت بامیان پنا بردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بیش از 260 خانواده‌ی بیجاشده در اثر جنگ در ولسوالی‌های مالستان و جاغوری ولایت غزنی افغانستان، امروز سه‌شنبه 13 نوامبر وارد ولایت بامیان این کشور شدند.

دفتر مطبوعاتی والی بامیان با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که آمار بی‌جا شدگان در این ولایت هر لحظه بیشتر می‌شود و حکومت محلی بامیان در تلاش رسیدگی به مشکلات آنان است.

مقام ولایت بامیان افغانستان گفته است، تاکنون 1800 تن وارد از بیجاشدگان وارد این ولایت شدند.

به گزارش منابع خبری، در یک نشست اداری مقام ولایت بامیان، فیصله شده تا ریاست مبارزه با حوادث این ولایت با استفاده از پول نقد فیزیکی و مواد غیرغذایی برای بی‌جاشدگان، البسه، مواد سوخت، بخاری و سایر نیازمندی‌ها را تهیه کند و نیز ریاست صحت عامه به امور صحی بیجاشدگان بپردازد.

این در حالی است که اداره انکشاف بین‌المللی ایالات متحده امریکا 36 میلیون دالر، برای رسیدگی فوری به بیجاشدگان در درگیری‌های اخیر در افغانستان کمک کرد.

این کمک امریکا برای رسیدگی آوارگان در افغانستان، بویژه برای آورگان ولسوالی‌های مالستان و جاغوری ولایت غزنی کمک شده است.

عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان نیز روز دوشنبه 12 نوامبر، در نشست کمیته عالی مبارزه با حوادث برای رسید‌گی به مشکلات بی‌جاشد‌گان این کشور از وزارت‌های امور حوادث و مهاجرین افغانستان خواست تا برای دریافت این کمک، هماهنگی کنند.

قابل یاد آوری است که پس از تنش‌ها در ولسوالی خاص ارزگان شماری از خانواده‌های افغان بیجاه شدند و به ولسوالی‌های مالستان و جاغوری این کشور پناه بردند، اما این دو ولسوالی نیز در محاصره طالبان در آمد و آنان مجبور به پناه بردن به ولایت بامیان شدند.

از سوی دیگر، شماری از شهروندان افغانستان یک‌شنبه شب 11 نوامبر در واکنش به ناامنی‌ها در ولایات و ولسوالی‌های ارزگان، مالستان و جاغوری این کشور دست به تظاهرات زدند و خواستار رسیدگی به بیجا‌شدگان شدند.