.
.
.

آغاز کار «کنفرانس مسکو» در باره صلح افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کنفرانس مسکو پیرامون صلح افغانستان امروز جمعه 9 نوامبر 2018 با حضور نمایندگان شورای عالی صلح افغانستان، گروه طالبان و کشورهای منطقه رسماً در شهر مسکو پایتخت روسیه آغاز شد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه اولین سخنران این نشست بود.

به گزارش خبرگزاری جمهور، در این نشست، هیئت شورای عالی صلح افغانستان، نمایندگان گروه طالبان و نمایندگان شماری از کشورهای منطقه اشتراک کرده‌ اند.

وزیر خارجه روسیه در سخنرانی خود در این نشست گفت: « تمام کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی امیدوارند تا افغانستان با موفقیت بتواند این دوره گذار از تروریسم و جنایات مرتبط با مواد مخدر را پشت سر بگذارد».

لاوروف افزود: « مسئله افغانستان می‌تواند با توسل به طریق سیاسی و صرفا با حضور تمامی گروه‌ها و اقشار این کشور حل شود».

او تاکید کرد: « حضور این افراد در نشست امروز در مسکو می‌تواند به پیشبرد گفت‌وگوهای مستقیم میان دولت، طالبان و طیف گسترده‌تری از گروه‌های اجتماعی و سیاسی افغانستان کمک کند».

وزیر خارجه روسیه علاوه کرد، مسکو امیدوار است به عنوان سازمان‌دهنده اصلی این نشست بتواند کمک قابل توجهی به آغاز گفت‌وگوهای داخلی در افغانستان داشته باشد.

او ادامه داد: « واضح است که برای نیل به این هدف می‌بایست با موانع بسیاری مقابله کرد... ما بر این باوریم که تمام سیاستمداران مسئول در اینجا سلایق و تمایلات فردی خود را کنار گذاشته و در این مسیر صرفا منافع ملی مردم افغانستان را دنبال خواهند کرد».

وزیر خارجه روسیه در پایان سخنانش گفت: « تمام کشورهایی که در حال حاضر در حال مقابله با تروریسم بین‌المللی هستند، یکی از اهداف اصلی آنها کشور افغانستان است. چرا که در حال حاضر تروریست‌های بین‌المللی سعی دارند تا با ایجاد پایگاه‌های قدرتمند برای خود در داخل افغانستان، این کشور را به یکی از مناطق گسترش بی‌ثباتی در منطقه تبدیل کنند.کمک به افغانستان برای نابود کردن تهدیدات تروریستی وظیفه اصلی تمام کشورهای منطقه و روسیه است».

قابل ذکر است که نمایندگان حکومت افغانستان در نشست مسکو اشتراک نکرده اند اما یک هیئت چهار نفری شورای عالی صلح این کشور در این نشست حضور دارد.

در نشست مسکو برعلاوه دعوت طالبان از کشورهای افغانستان، هند، پاکستان، ایران، چین، ترکمنستان، قزاقستان، ازبکستان، تاجکستان، قرغیستان، آذربایجان و امریکا به شکل رسمی دعوت شده اند؛ اما دولت امریکا این تقاضای مسکو را رد کرده است.