.
.
.

هیئت شورای صلح افغانستان در نشست صلح مسکو شرکت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک هیات چهار نفره شورای عالی صلح افغانستان امروز پنج شنبه 8 نوامبر 2018 برای اشتراک در نشست صلح مسکو عازم کشور روسیه شد.

سایت خبری هشدار افغانستان گزارش داد، سید احسان طاهری، سخنگوی شورای عالی صلح این کشور گفته است، این هیات شامل حاجی دین محمدخان، حبیبه سرابی، عبدالخبیر اوچقون وعطاالرحمن سلیم از معاونین این شورا می‌شود که برای اشتراک در این نشست به مسکو رفتند.

طاهری افزود، این هیات به نمایندگی از افغانستان در این نشست اشتراک می‌کند. به گفته‌ او، هرچند حکومت در این نشست نماینده ندارد، اما شورای عالی صلح برای نمایندگی از مردم افغانستان در نشست اشتراک خواهد کرد.

او اشتراک طالبان را در این نشست یک گام نیک خواند و گفته بود که شورای عالی صلح از شرکت نمایندگان طالبان در نشست مسکو استقبال می‌کند.

تلاش‌های شورای عالی صلح و حکومت افغانستان برای مذاکره با طالبان در حالی بیشتر می‌شود که حکومت امریکا اخیرا تلاش‌های تازه برای بهبود این روند به راه انداخته است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا، زلمی خلیلزاد را به عنوان نماینده ویژه این کشور برای صلح افغانستان تعیین کرد و تاکنون آقای خلیلزاد با نمایندگان طالبان در قطر و رهبران دولت افغانستان، رهبران کشورهای پادشاهی عربی سعودی، پاکستان و قطر بحث و تبادل نظر کرده است.

این در حالی است که قرار بود نشست مسکو در مورد صلح افغانستان در ماه سپتامبر سال جاری برگزار شود، اما حکومت افغانستان درآن زمان گفته بود که در این نشست اشتراک نخواهد کرد و به همین دلیل برگزاری این نشست به تعویق افتاد.

حکومت افغانستان گفته بود که نشست مسکو به منظور آمادگی‌های بیشتر به تعویق می‌افتد و افغانستان و روسیه مشترکاً این نشست را میزبانی خواهند کرد. حکومت افغانستان در آن زمان هم‌چنان گفته بود که پس از کار مشترک تیم‌های دو کشور، زمان برگزاری نشست بین المللی در مورد مذاکرات صلح افغانستان، مشخص خواهد شد.