.
.
.

اعلام آمادگی ترکمنستان برای میزبانی از نشست صلح طالبان با حکومت افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رشید مرادف وزیر امور خارجه ترکمنستان روز چهارشنبه 7 نوامبر 2018 در دیدار با عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت افغانستان در کابل گفت، کشورش آماده است میزبان نشست‌های صلح میان حکومت افغانستان و طالبان باشد، اما اصل رهبری و مالکیت این نشست‌ها توسط افغانستان را به رسمیت می‌شناسد.

مرادف افزود، افغانستان و ترکمنستان مشترکات تاریخی-فرهنگی فراوان دارند و در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر همکاری می‌نمایند.

او علاوه کرد، افغانستان آسیای مرکزی را با آسیای جنوبی وصل می‌کند و می‌تواند زمینه‌ی اتصال منطقه‌ای را فراهم سازد.

مرادف نیز دهشت‌افگنی و افراط‌گرایی را تهدید مشترک منطقه‌ای برای صلح و رفاه خواند و از همکاری کشورش در راستای تحقق صلح اطمینان داد.

از سوی دیگر، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت وحدت ملی افغانستان در این دیدار تاکید کرد، تلاش‌های صلح باید به رهبری و مالکیت افغان‌ها صورت گیرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست اجرایی حکومت افغانستان با نشر خبرنامه ای نوشت، عبدالله در باره وضعیت امنیتی این کشور گفت: «جنگ و حملات تروریست‌ها در بخش‌های مختلف کشور ادامه دارد و نیروهای مسلح افغانستان به دفاع از کشور و سرکوب دهشت‌افگنان ادامه می‌دهند».

او ادامه داد: «دهشت‌افگنان تهدید جدی برای صلح و امنیت منطقه و جهان به شمار می‌روند و باید برای مهارکردن آن در همکاری با یکدیگر تلاش نماییم».

رییس اجرایی حکومت افغانستان از میزبانی کمیسیون بین‌الحکومتی توسط حکومت ترکمنستان و تصمیم‌هایی به دست آمده در این نشست استقبال کرد و از تلاش‌های ترکمنستان در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های روند قلب آسیا و عملی شدن برنامه تاپی قدردانی کرد.