.
.
.

دهلیز هوایی افغانستان با چین رسماً گشایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دهلیز هوایی افغانستان با چین امروز سه شنبه 6 نوامبر 2018 رسماً گشایش یافت و قرار است اولین محموله جلغوزه از این طریق به چین صادر شود.

دهلیز هوایی افغانستان با چین با حضور محمداشرف غنی رییس جمهور این کشور و شماری از مقامات افغان و چین در میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی گشایش یافت. قرار است سه هزار تٌن جلغوزه افغانستان امروز سه شنبه به چین صادر شود.

به گزارش روزنامه هشت صبح، پس از این در نظر است روزانه، 20 تن جلغوزه از افغانستان به چین صادر شود. مقام‌های افغان تلاش دارند تا از طریق دهلیز هوایی افغانستان با چین، میزان صادرات این کشور را افزایش دهند.

محمداشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان، در مراسم گشایش دهلیز هوایی افغانستان و چین گفت: «خزانه پنهان ما به ثروت ملی بدل می‌شود و به افتخار این کار از این به بعد همه ساله در 15 عقرب( 6 نوامبر) از محصولات ملی جلغوزه تجلیل خواهد شد».

اشرف غنی افزود، انکشاف هر بخشی از ثروت ملی افغانستان ضرورت به همکاری دارد و به دلیل همین همکاری‌ها است که دهلیز هوایی افغانستان و چین برای صدور جلغوزه افتتاح می‌شود.

او تاکید کرد: «حقیقت تلخ این است که پیش از این جلغوزه افغانستان به نام کشورهای دیگر صادر می‌شد؛ ولی پس از این به نام افغانستان صادر خواهد شد».

رییس جمهوری افغانستان ادامه داد: «کمک‌های خارجی ما را تنبل ساخته است، هیچ کشور جهان با کمک‌های خارجی سرمایه‌دار نشده است ما باید بالای منابع خود سرمایه‌گذاری کنیم؛ هر قلم تولیدات ما باید به ارزش بدل شود».

به گفته آقای غنی، جلغوزه و پسته افغانستان باید به حیث یک سرمایه ملی دیده شود و بالای صادرات، بسته‌بندی و در نظر گرفتن معیارهای صادراتی توجه خاصی صورت گیرد.

شاژدافیر چین در افغانستان نیز افتتاح این دهلیز هوایی را برای صادرات محصولات افغانستان مهم خواند و گفت که بدین ترتیب مردم چین هم با قیمت ارزان به مواد با کیفیت دست پیدا می‌کنند.

او گفت که گشایش این دهلیز، ظرفیت صادرات افغانستان را افزایش داده و نیز در روابط تجاری افغانستان و چین مؤثر است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، نیز به بهانه گشایش دهلیز هوایی افغانستان با چین چنین نگاشته است: «حکومت وحدت ملی در 5 حلقه سیاست خارجی خود به دست‌آوردهای مهمی رسیده است. اکنون محصولات تجارتی طی پنج روز به اروپا می‌رسد. بازار کشورهای منطقه به فرصتی برای تاجران بدل شده است. امروز اولین محموله تجارتی از طریق دهلیز هوایی به چین صادر می‌شود».

پیش از این افغانستان با کشورهای سعودی، هند، ترکیه، قزاقستان و کشورهای اروپایی از طریق دهلیز هوایی تجارت داشت.

پیش از ایجاد دهلیزهای هوایی بین افغانستان و دیگر کشورها یکی از مسیرهای اصلی صادرات افغانستان، پاکستان بود، اما بارها به خاطر تنش‌های سیاسی بین دو کشور تاجران افغان با مشکل رو‌به‌رو ‌شدند. این موضوع سبب شد که دولت افغانستان بیشتر از گذشته به دنبال ایجاد دهلیز‌های هوایی با دیگر کشورها باشد.