.
.
.

دبیرکل ناتو در کابل: حمایت ما از افغانستان ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز سه شنبه 6 نوامبر 2018 وارد کابل پایتخت افغانستان شد و پس از گفتگوهای با مقام های افغان در یک نشست خبری گفت که حمایت ناتو از افغانستان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار العربیه در افغانستان، استولتنبرگ افزود، ناتو تصمیم دارد که مشاورین بیشتری در افغانستان داشته باشد.

او تاکید کرد، ناتو چالش های موجود در افغانستان را دست کم نمی گیرد و همکاری شدید ناتو با نهادهای امنیتی افغان افزایش می یابد تا آمار تلفات نیروهای امنیتی کاهش یابد.

دبیرکل ناتو از گروه طالبان و گروه های دیگر در افغانستان خواست که بیایند با حکومت این کشور مذاکرات صلح را انجام دهند و حمایت ناتو از روند صلح این کشور ادامه دارد.

استولتنبرگ خطاب به طالبان گفت: «طالبان باید از کشتن مردم خودداری کنند، حملات شانرا در اماکن مسکونی انجام ندهند. این جنگ به سود هیچ کس نیست، بیایید صلح کنید و برای افغانستان پیشرفته تلاش کند».

دبیرکل ناتو تاکید کرد که سربازان ناتو در افغانستان علیه «تروریستان بین المللی» جنگ می کنند و ناتو نمی خواهد که این کشور پناهگاه امن برای گروه های «تروریستی» باشد، تا وقتی که در افغانستان نیاز باشد ناتو در این کشور خواهد ماند.

در همین حال، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در این نشست مشترک خبری از همکاری ناتو با این کشور ستایش کرده گفت: «تا سال 2014 قربانی های جنگ در افغانستان سربازان و افسران ناتو بوده‌اند، اما از 2014 بدینسو زمانی که مسئولیت امور را ما بدست گرفتیم، این قوای شجاع امنیتی و دفاعی افغانستان است که تأمین امنیت می‌کنند».

اشرف غنی افزود، در نهادهای امنیتی و دفاعی افغانستان اصلاحات بصورت بی سابقه به میان آمده است و مبارزه با فساد اداری ادامه دارد.

رییس جمهوری افغانستان در مورد انتخابات گفت که انتخابات ریاست جمهوری این کشور در زمان تعیین شده اش برگزار خواهد شد و اراده حکومت در این زمینه قاطع می‌باشد.

قابل ذکر است که قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ماه آوریل 2019 برگزار گردد و اشرف غنی هم یکی از نامزدان خواهد بود.