.
.
.

عبدالله: جنگ در ولایت ارزگان افغانستان قومی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان امروز دوشنبه 5 نوامبر 2018 اعلام کرد، جنگ در ولایت ارزگان این کشور قومی نیست و طالبان مسئولیت حمله بر ولسوالی ارزگان خاص این ولایت را برعهده گرفته‌اند.

عبدالله عبدالله در نشست شورای وزیران به ادامه جنگ در ولسوالی ارزگان خاص ولایت ارزگان اشاره کرد و گفت که حمله طالبان بر این ولسوالی موجب بیجاشدن مردم و وارد شدن تلفات زیاد جانی برای مردم و نیروهای پولیس گردیده است.

او گفت که پیش از نشست امروز شورای وزیران با شماری از نمایندگان مجلس و شهروندان افغانستان در رابطه با جنگ در ارزگان صحبت کرده و نگرانی‌های آنان را شنیده است.

به گزارش خبرگزاری خامه پرس افغانستان، عبدالله تایید کرد که اقدامات حکومت برای رسیدگی به وضعیت ولسوالی ارزگان خاص «با تاخیر» همراه بوده که موجب وارد‌شدن تلفات جانی و مالی بیشتر بر مردم محل شده است.

رئیس اجرایی افغانستان تاکید کرد که حکومت باید برای دفاع از مردمی که همیشه در صلح و در حمایت از دولت قرار داشته‌اند تلاش کند تا آنها خود را تنها احساس نکنند.

هفته گذشته نیز سرور دانش معاون دوم ریاست‌جمهوری از بی‌تفاوتی نیروهای امنیتی برای حمایت از مردم محل در مقابل حمله طالبان انتقاد کرد و از مردم خواست تا در برابر حمله طالبان از عزت و شرافت خود دفاع کنند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه ای قبلی اش جنگ در ارزگان را « نزاع میان اقوام» عنوان کرده بود و هیئتی را برای حل این موضوع به ارزگان فرستاده است.

روزنامه اطلاعات روز افغانستان گزارش داده است، گروه طالبان یک هفته پیش در روستای « هزاره نشین» در ولسوالی «ارزگان خاص» ولایت ارزگان افغانستان حمله کردند که تا کنون نزدیک به 50 تا 60 غیرنظامی توسط طالبان کشته شده اند و ده ها غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌اند.

منابع مردمی گزارش داده اند که تا کنون بیش از 400 خانواده محل زندگی شان را ترک کرده و هنوز آواره می باشند.