.
.
.

گروه طالبان کشته شدن «پدر معنوی» خود را تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه طالبان افغانستان بامداد روز شنبه 3 نوامبر 2018 با نشر خبرنامه‌ای کشته شدن مولانا سمیع الحق رهبر جمعیت علمای پاکستان مشهور به «پدر معنوی طالبان» را رسماً تایید کرد.

در این خبرنامه آمده است، مولانا سمیع الحق از سوی دشمنان اسلام و مسلمانان به صورت «دردناک و فجیع» کشته شد.

مولانا سمیع الحق مسئول «دارالعلوم حقانیه» شامگاه جمعه 2 نوامبر 2018 در شهر راولپندی پاکستان توسط افراد ناشناس کشته شد.

پولیس پاکستان گفته است که افراد مسلح ناشناس شامگاه جمعه بالای خانه مولانا سمیع الحق در شهر راولپندی حمله کردند، با چاقو و خنجر او را کشتند، اما تحقیقات بیشتر در این زمینه ادامه دارد.

محمد بلال برادرزاده سمیع الحق نیز به رویترز گفته که مهاجمان با چاقو و خنجر کاکایش را به قتل رسانده‌اند.

حمید الحق پسر مولانا سمیع الحق هم تایید کرده است که پدرس با ضربات چاقو زخمی شد و در اثر جراحات شدید در بیمارستان جان باخت.

شماری از رسانه های پاکستانی گزارش داده‌اند که این رویداد در نزدیکی یک پاسگاه پولیس رخ داده است.

مولانا سمیع الحق کی بود؟

براساس منابع اطلاعاتی، مولانا سمیع الحق رهبر جمعیت علمای پاکستان و مشهور به «پدر معنوی طالبان» افغانستان بود. او در سال 1937 متولد شد و هنگام کشته شدن 81 ساله بود.

مولانا سمیع الحق مدرسه «حقانیه» در پاکستان را اداره می‌کرد که صدها نفر از اعضای طالبان از جمله «ملا عمر» رهبر پیشین طالبان در آن آموزش دیده‌اند.

صدها دانش‌آموز مدرسه حقانیه طی چند دهه در افغانستان در برابر دولت‌های افغانستان جنگیدند و پس از سقوط حاکمیت گروه طالبان در افغانستان، خود او همیشه افغانستان را کشور "اشغال شده" می‌خواند.

مولانا سمیع الحق همواره جنگ افغانستان را مشروع می دانست و از گروه طالبان حمایت می کرد به همین دلیل او به «پدر معنوی طالبان» افغانستان مشهور بود.

او سرانجام شامگاه جمعه 2 نوامبر 2018 از سوی افراد مسلح ناشناس در شهر راولپندی پاکستان کشته شد و تا کنون هیچ گروهی مسئولیت آن را به عهده نگرفته است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان که در این روزها در چین به سر می برد کشته شدن مولانا سمیع الحق را محکوم کرده به مقام‌های این کشور دستور داده که این رویداد را به صورت جدی بررسی کنند.