.
.
.

چهار سانحه مرگبار هوایی که افغانستان را غرق ماتم و اندوه کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هنوز بسیاری از مردم در غرب افغانستان، خبر جان‌باختن محی‌الدین غوری، فرمانده قول اردوی 207 ظفر، را فراموش نکرده‌ بودند که صبح روز چهارشنبه 31 اکتبر 2018 یک چرخ‌بال دیگر ارتش در جریان پرواز در راه فراه – هرات در غرب این کشور دچار سانحه شد و در پی آن 25 نفر جان‌باختند.

براساس گزارش روزنامه هشت صبح افغانستان، مقام‌های محلی فراه اعلام کردند، فرید بختور رییس شورای ولایتی فراه، جمیله امینی عضو این شورا، نعمت‌الله خلیل معاون قول اردوی 207 ظفر و دو خلبان نیز شامل جان‌باخته‌های این سانحه مرگبار بودند.
غرب افغانستان در جریان سال‌های گذشته بزرگ‌ترین محل سقوط چرخ‌بال‌های نظامی بوده است که در پی آن چندین مقام بلندپایه ارتش جان‌باخته‌اند؛ سانحه‌های اخیر مردم و دولت افغانستان را غرق ماتم و اندوه کرد.

جان‌باختن جنرال فضل‌احمد سیار

یک چرخ‌بال نیروهای ارتش در 26 جدی 1387 در ولایت فراه سقوط کرد و در پی این سانحه، جنرال فضل‌احمد سیار، فرمانده سابق قول اردوی 207 ظفر، با 12 تن از همراهانش جان باخت.

آقای سیار که از هرات به ولایت فراه سفر می‌کرد، چرخ‌بال حاملش لحظاتی پس از پرواز در جنوب این ولایت سقوط کرد. گروه طالبان مسئولیت این رویداد را بر عهده گرفتند؛ هرچند وزارت دفاع علت سقوط این چرخ‌بال را نقض فنی عنوان کرده بود.

در این سانحه هوایی، در کنار فضل‌احمد سیار، فرمانده عملیاتی قول اردوی 207 ظفر، مسئول مخابراتی این قول اردو، پنج سرباز ارتش و چهار خدمه چرخ‌بال مذکور جان‌های شان را از دست دادند.

جان‌باختن جنرال محی‌الدین غوری

در یک سانحه هوایی دیگر، جنرال محی‌الدین غوری، فرمانده سابق قول اردوی 207 ظفر در غرب افغانستان، در ولایت بادغیس جان باخت.

چرخ‌بال حامل آقای غوری و همراهانش در دهم قوس سال گذشته در حالی دچار سانحه شد که قرار بود در منطقه موریچاق ولسوالی بالامرغاب در بادغیس به زمین فرود بیاید.

جنرال محی‌الدین غوری همراه با رییس امنیت ملی و رییس شورای ولایتی بادغیس قصد داشتند به منظور بررسی وضعیت امنیتی به منطقه موریچاق در بالامرغاب سفر کنند.

تصاویر ویدیویی که از آن حادثه منتشر شد نشان می‌داد که این چرخ‌بال در چندمتری زمین، با بروز مشکل تخنیکی، دچار سانحه شده است.

بسیاری از مسئولان محلی در غرب افغانستان در آن زمان اعلام کردند که فاصله‌ کم این چرخ‌بال با زمین باعث آن شد تا بیشتر سرنشینان آن زنده بمانند.

گروه طالبان در آن زمان ادعا کرد که این چرخ‌بال از سوی جنگجویان این گروه سقوط داده شده است.

افتادن یک چرخ‌بال ارتش به چنگ طالبان

در یک حادثه دیگر که در ماه سنبله سال جاری رخ داد، پنج سرنشین یک چرخ‌بال ارتش در ولایت فراه کشته شدند. نتیجه بررسی‌های این رویداد که در ولسوالی خاک‌سفید ولایت فراه رخ داد، تاکنون مشخص نشده‌ است. اما در این حادثه دو تن از باتجربه‌ترین پیلوت‌های نیروهای هوایی کشور جان باختند.

وزارت دفاع ملی در پی این حادثه اعلام کرد که این چرخ‌بال برای حمایت از نیروهای ارتش از ولسوالی شیندند هرات به سمت ولایت فراه در حرکت بود. برخی از منابع در آن زمان گفتند که این چرخ‌بال در ابتدا نشست اضطراری داشت و سپس به چنگ طالبان افتاد. عده‌ای نیز بیان کردند که مواد انفجاری موجود در چرخ‌بال در آسمان منفجر شده است و باعث سقوط آن شد. اما گروه طالبان ادعا کرد که این چرخ‌های از سوی این گروه سقوط داده شده است. تا هنوز علت دقیق این حادثه مشخص نشده است.

جان‌باختن 25 نفر در تازه‌ترین سانحه هوایی

اما در سانحه هوایی روز چهارشنبه 31 اکتبر 2018 به شمول فرید بختور رییس شورای ولایتی فراه، جمیله امینی عضو این شورا و نعمت‌الله خلیل معاون قول اردوی 207 ظفر، 25 تن جان‌های شان را از دست داده‌اند.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه، به ۸صبح گفت که یک چرخ‌بال ارتش در راه پرواز از فراه به هرات، در یک منطقه مرزی میان این دو ولایت، به دلیل وضعیت بد جوی، سقوط کرده است.

به گفته وی، صبح روز چهارشنبه دو چرخ‌بال ارتش از فراه به سمت هرات برای انتقال تجهیزات نظامی به ولسوالی اناردره فراه در حرکت بودند که در مسیر راه یکی از آن‌ها سقوط کرد و دیگرش فرود موفقانه انجام داد.

فرید بختور، رییس شورای ولایتی فراه، نیز که در این حادثه جان‌باخته است، یکی از معروف‌ترین چهره‌های سیاسی در ولایت فراه بود و از او همواره به عنوان یک چهره ضدطالبانی یاد شده است.

با این حال، تا هنوز علت‌های اصلی سقوط چرخ‌بال‌های ارتش در حوزه غرب کشور مشخص نشده است. حکومت در پی سقوط هر چرخ‌بال‌، نقص فنی و وضعیت بد جوی را عوامل سقوط دانسته است و اما در مقابل گروه طالبان گفته است که این چرخ‌بال‌ها توسط جنگجویان این گروه سقوط داده شده است.