فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • پنج عضو طالبان که از زندان گوانتانامو به دفتر سیاسی گروه در قطر پیوستند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  روزنامه آمریکایی Military Times چهارشنبه 31 اکتبر نوشت 5 تن از اعضای گروه طالبان که در جریان تبادل زندانی با این گروه در آزادی یک افسر آمریکایی از زندان گوانتانامو آزاد شده بودند، به هیئت دفتر سیاسی طالبان در قطر پیوستند.

  روزنامه آمریکایی به نقل از دبیح الله مجاهد سخنگوی رسمی گروه طالبان این خبر را مخابره کرده است.

  این زندانیان سابق هم‌اکنون مامور مذاکره با دولت افغانستان در چارچوب مذاکرات صلح میان دو طرف هستند. از این رو تحلیل‌گران نسبت به ایجاد تحول در وضعیت و پیشرفت مذاکرات خوش بین نیستند به ویژه این‌که این افراد نزدیک به ملا محمد عمر رهبر پیشین گروه تندروی طالبان هستند.

  ماه مه 2014 در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما، پنج عضو طالبان در مقابل آزادی بو برگدال افسر آمریکایی از زندان گوانتانامو آزاد شده بودند. او از سال 2009 به مدت حدود 5 سال در اسارت گروه داعش بود.

  هارون میر تحلیل‌گر مسائل سیاسی در کابل پایتخت افغانستان معتقد است که «طالبان چهره‌های قدیمی خود را باز می‌یابد و این بدان معنی است که اندیشه و رهبری خود را تغییر نداده است».

  او افزود: «چالش بزرگ این است که چه کسی کابل را در آن مذاکرات نمایندگی خواهد کرد زیرا دولت افغانستان از چند دستگی فکری و نژادی رنج می‌برد».

  آمریکا در حال حاضر به سمت سرعت بخشیدن به روند پایان جنگ در افغانستان پیش می‌رود؛ جنگی که 900 میلیارد دلار برای آمریکا هزینه داشت.

  محمد فضل از فرماندهان نظامی طالبان، یکی از اعضای این گروه است که به دفتر سیاسی در قطر پیوست. بنا بر اعلام دیدبان حقوق بشر، او متهم به برنامه ریزی برای کشتن هزاران شیعه در سال 2009 است.

  اما دومین شخص، خیرالله خیر قوه حاکم سابق هرات است. او روابط نزدیکی با ملا محمد عمر و همچنین اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده داشت. علاوه بر این او دوست حامد کرزی رئیس‌جمهوری سابق افغانستان بود.

  عبدالحق وثیق دومین وزیر اطلاعات در دولت طالبان یکی دیگر از اعضای این گروه است که به قطر رفته است. چهارمین نفر ملا نور الله نوری است که مهم‌ترین زندانی طالبان در گوانتانامو توصیف می‌شود زیرا رابط او با ملا محمد عمر بسیار نزدیک بود. اما پنجمی هم محمد نابی عمری افسر اطلاعات در گروه طالبان است.

  هر پنج شخصیت از جنوب افغانستان خاستگاه گروه طالبان هستند. 18 ژوئن 2013 قطر وجود دفتر سیاسی طالبان در دوحه را اعلام و این اقدام را دستاوردی سیاسی برای پشتیبانی از صلح توصیف کرد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران