.
.
.

50 درصد دختران افغانستان از دوران قاعدگی‌شان اطلاعات ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت صحت عامه افغانستان روز سه‌شنبه 30 اکتبر 2018 اعلام کرد که 50 درصد از دختران در این کشور از دوران قاعدگی (عادت ماهوار) شان اطلاعات ندارند.

به گزارش سایت خبری خبرنامه افغانستان، فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستاندر دومین برنامه تجلیل از دختران جوان در کابل گفت، 30 درصد دختران نیز در زمان قاعدگی در مکتب حاضر نمی‌شوند. همچنین 12 درصد نیز در زمان قاعدگی دسترسی به وسایل بهداشتی، آب پاک، صابون و محل تبدیل کردن نوار بهداشتی را ندارند. هفت در صد دختران نیز در زمان قاعدگی در افغانستان حمام نمی‌کنند.

وزیر صحت عامه این کشور علاوه کرد، برای آگاهی دهی به دختران جوان چندین جلد کتاب را بچاپ رسانده و همچنین در مکاتب به دختران تابلیت‌های آهن را نیز برای جلوگیری از کمبود آهن توزیع نموده است.

در همین حال، رولا غنی، بانوی اول افغانستان در این مراسم گفت، دختران سالم، فردا مادران صحتمند‌اند و توجه به صحت و مراقبت دوران بلوغ دختران روند مادر شدن آنها را مصئون می‌سازد.

رولا غنی تاکید کرد، پدران، مادران و معلمان مکاتب باید به دختران جوان در مورد تغییر و تحولات دوران رشد شان اطلاعات کافی و درست را ارایه کنند.

از سوی دیگر، دفتر حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در افغانستان گفته است، کمبود آگاهی در میان دختران از عادت ماهوار و حاضر نشدن آنان به مکتب در جریان قاعدگی، حتی در بعضی موارد، سبب انفکاک آنان از مکتب شده است.

این دفتر اعلام کرد: «آمار یونیسف نشان می‌دهد که 70 درصد دختران در جریان عادت ماهوار حمام نمی‌کنند، 29 درصد دختران در جریان عادت ماهوار، بعضی روزها به مکتب حاضر نمی‌شوند، 80 درصد دختران در جریان عادت ماهوار اجازه ندارند که در زیارت‌گاه‌ها و یا مراسم اجتماعی مانند عروسی و تشییع جنازه حضور یابند و 50 درصد دختران، زمانی که برای نخستین بار عادت ماهوار را تجربه می‌کنند، در مورد آن آگاهی ندارند».