.
.
.

ریاست اجراییه افغانستان: بنیانگذار گروه طالبان بدون هماهنگی ما در پاکستان آزاد شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مجیب الرحمان رحیمی، سخنگوی ریاست اجرایی افغانستان طی اظهاراتی به تازگی گفت که ملا عبدالغنی برادر، یکی از بنیانگذاران گروه طالبان بدون هماهنگی با افغانستان در پاکستان آزاد شده است.

به گزارش منابع خبری افغانستان، مجیب الرحمان رحیمی افزود: «در مورد ملابرادر، تصمیم پاکستانی‌ها بوده بندی کردنش و یک مرحله هم رها کردند. هنوز هم در پاکستان حضور دارد و من فکر نمی‌کنم که در وضعیت افغانستان در بند بودن و آزاد بودن ملابرادر بسیار تأثیر داشته باشد».

او تاکید کرد، ملا برادر به دلیل سرپیچی از دستورات پاکستان دستگیر شد و در پاکستان هم زندانی گردید و حالا هم یک جانبه از سوی پاکستان و بدون در نظرداشت افغانستان آزاد شده است.

از سوی دیگر، سفارت پاکستان در کابل روز گذشته تایید کرد که ملا عبدالغنی برادر به هدف تسهیل روند مذاکرات صلح میان طالبان و حکومت افغانستان آزاد شده است.

شورای عالی صلح افغانستان روز جمعه 26 اکتبر 2018 از آزادی ملا عبدالغنی برادر استقبال کرد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان هفته گذشته تایید کرد که ملا عبدالغنی برادر یکی از بنیانگذاران گروه طالبان از زندان پاکستان آزاد شده است.

مجاهد گفت، ملا برادر در نتیجه تفاهم سیاسی میان نمایندگان دولت امریکا و گروه طالبان آزاد شده است.

ذبیح الله مجاهد تایید کرد که ملا برادر پس از هشت سال حبس در پاکستان آزاد شده و روز چهارشنبه 24 اکتبر نزد خانواده‌شان رسیده و تاکنون هیچ تصاویری از او پخش نشده است.

ذبیح‌الله مجاهد در صفحه‌ رسمی توییترش نوشت: «تاکنون یک تصویر هم از ملا برادر اخند رسانه‌یی نشده است. تصاویری که در رسانه‌ها به نام ملا برادر نشر می‌شود، مربوط به او نیست و از رسانه‌ها و مردم می‌خواهیم تا تصاویر ناشناس را به ملا برادر نسبت ندهند».

از سوی دیگر، دو مقام استخبارات پاکستان نیز به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته‌اند که ملا برادر پس از «مذاکرات به سطح عالی» رها شده است.

ملا عبدالغنی برادر در سال 2010 در شهر کراچی پاکستان دستگیر شد و زندانی گردید و حالا هم در نتیجه تفاهم سیاسی دولت امریکا با سران طالبان از زندان پاکستان آزاد شده است.

دولت امریکا اخیراً زلمی خلیلزاد را به عنوان نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان تعیین کرد و خلیلزاد هم اخیراً سفر منطقوی‌اش را به کشورهای پاکستان، پادشاهی عربی سعودی، قطر و افغانستان آغاز کرد و در این سفر با نمایندگان طالبان در دوحه قطر هم گفتگو نمود.