فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • در پی قتل جنرال رازق پارلمان افغانستان خواهان تعلیق روابط دیپلوماتیک با پاکستان شد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  اعضای مجلس نمایندگان افغانستان روز شنبه 27 اکتبر خواهان تعلیق روابط دیپلوماتیک این کشور با پاکستان شدند.

  آنان که اوضاع امنیتی و چگونگی کشته شدن جنرال عبدالرازق، فرمانده پیشین ولایت قندهار و رییس امنیت ملی این ولایت را روی بحث گرفتند، از حکومت افغانستان خواستند تا روابط دیپلوماتیک خود را با پاکستان به حالت تعلیق در آورد.

  به گزارش منابع خبری افغانستان، اقبال صافی، رییس کمیسیون امنیت داخلی مجلس نماینده‌گان این کشور گفت: «سرنخ همۀ این پلان‌های شوم و جنایت‌کارانه، به حکومت نظامی پاکستان و سازمان آی اس آی تعلق می‌گیرد، بنأ الی افشای دستان پشت این جنایات و تسلیم نمودن سازمان دهنده‌گان این قتل‌های زنجیره‌یی به پنجۀ بازپرس بین المللی، حکومت افغانستان مکلف است روابط دیپلوماتیک خود را با کشور پاکستان با حالت تعلیق در آورد».

  جنرال رازق فرمانده پیشین پولیس ولایت قندهار 18 اکتبر در یک تیراندازی در ساختمان دفتر والی قندهار کشته شد.

  در این تیراندازی برعلاوه جنرال رازق، عبدالمبین رییس امنیت ملی قندهار و یک تصویربردار تلویزیون ملی افغانستان نیز کشته شدند، اما والی قندهار و فرمانده زون 404 میوند زخمی گردیدند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند.

  رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نیزچندی قبل،‌ برنامه ترور جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس ولایت قندهار را مشکوک خوانده و گفت که والی قندهار باید در این زمینه جوابگو باشد.

  همچنان معصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی افغانستان 22 اکتبر تایید کرد که عامل این حمله از آن سوی مرز (پاکستان) دستور گرفته بود.

  او افزود، این مهاجم، با نام و شناس‌نامۀ جعلی و با تضمین یک شخص غیردولتی، یک و نیم ماه پیش از حمله، به عنوان محافظ والی قندهار گماشته شده بود.

  رییس عمومی امنیت ملی افغانستان علاوه کرد، مرد مهاجم پنج دقیقه پیش از حمله، برای دو و نیم دقیقه با افرادی در آن‌سوی مرز افغانستان (در پاکستان) گفت‌وگوی تلفنی داشته است.

  قرار است روز دوشنبۀ هفتۀ جاری، مسؤلان امنیتی و استخباراتی افغانستان در مورد این رویداد به مجلس نمایندگان این کشور گزارش دهند.

  تبلیغات