فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سفیر امریکا در کابل نقش رسانه‌ها در افغانستان را سودمند خواند

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  جان بس، سفیر امریکا در کابل در روز جهانی مصئونیت و جلوگیری از خشونت علیه خبرنگاران، نقش رسانه‌ها در شرایط کنونی افغانستان را سودمند عنوان کرد.

  به گزارش آریانانیوز،سفیر امریکا در کابل تاکید کرد: «ممکن در حالی حاضر شغل زیادی باشد که خطرناک است و ما قربانی‌های زنان و مردان افغان را در صف‌های نیروهای امنیتی می‌بینیم، اما هیچ شغلی مهمتر از کاری را که شما در حال حاضر انجام می‌دهید نیست؛ تهیه خبر، معلومات و گزارش‌ها برای شهروندان تان و برای جهان».

  از سویی هم نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان یا نی گفت که در کنار «هراس افگنان» حکومت نیز یک تهدید جدی علیه خبرنگاران است.

  مجیب خلوتگر رییس دیدبان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان گفت: « طالبان فکر می کنند کاری را که آنها در برابر خبرنگاران انجام می‌دهند یک مکلفیت دینی شان است و بعضی از عاملان دیگر قتل خبرنگاران فکر می‌کنند که قتل ژورنالیستان یک مکلفیت اجتماعی شان است به همین دلیل ما شاهد افزایش قتل خبرنگاران هستیم».

  قابل ذکر است که نام افغانستان همواره بعنوان کشور خطرناک برای خبرنگاران در گزارش‌های نهادهای ملی و بین المللی با نگرانی یاد شده است.

  بر اساس آمارهای تکان دهنده نهادهای مدافع از خبرنگاران، در هفده سال گذشته به ویژه در چهار سال حکومت وحدت ملی ده‌ها رسانه در افغانستان، همیشه خبرهایی از قتل، گروگان‌گیری، لت و کوب، تهدید و توهین خبرنگاران را گزارش داده است.

  بر اساس آمارها در یک سال گذشته حملات بر خبرنگاران در افغانستان در حال افزایش گفته شده که این حملات نگرانی هایی را بر انگیخته است.

  نهادهای حامی خبرنگاران در افغانستان در گزارش سالانه اش سال های 2016 و 2017 را خونین ترین سال‌ها برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای این کشور یاد کرده‌اند.

  امسال هم خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در افغانستان روزهای خونین را سپری کردند که براساس آمار اعلام شده از سوی نهادهای حامی خبرنگاران این کشور، در سال جاری 14 خبرنگار و فعال رسانه‌ای در افغانستان کشته شدند و بیش از 10 خبرنگار دیگر زخم برداشتند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران