.
.
.

شورای صلح افغانستان از آزادی «ملا برادر» استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای عالی صلح افغانستان روز جمعه 26 اکتبر 2018 از آزادی ملا عبدالغنی برادر یکی از بنیانگذاران گروه طالبان استقبال کرد. او در پاکستان زندانی بود.

به گزارش منابع خبری افغانستان، قاضی محمد امین وقاد، عضو شورای عالی صلح افغانستان گفته است، شورای عالی صلح از آزادی ملا عبدالغنی برادر استقبال می کند و ملا برادر کسی است که گروه طالبان و جامعه جهانی بالایش اعتماد دارد.

قابل ذکر است که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به تازگی تایید کرد که ملا عبدالغنی برادر یکی از بنیانگذاران گروه طالبان از زندان پاکستان آزاد شده است.

مجاهد گفته است، ملا برادر در نتیجه تفاهم سیاسی میان نمایندگان دولت امریکا و گروه طالبان آزاد شده است.

ذبیح الله مجاهد تایید کرده است که ملا برادر پس از هشت سال حبس در پاکستان آزاد شده و روز چهارشنبه 24 اکتبر نزد خانواده‌شان رسیده و تاکنون هیچ تصاویری از او پخش نشده است.

ذبیح‌الله مجاهد در صفحه‌ رسمی توییترش نوشت: «تاکنون یک تصویر هم از ملا برادر اخند رسانه‌یی نشده است. تصاویری که در رسانه‌ها به نام ملا برادر نشر می‌شود، مربوط به او نیست و از رسانه‌ها و مردم می‌خواهیم تا تصاویر ناشناس را به ملا برادر نسبت ندهند».

از سوی دیگر، دو مقام استخبارات پاکستان نیز به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته‌اند که ملا برادر پس از «مذاکرات به سطح عالی» رها شده است.

ملا عبدالغنی برادر در سال 2010 در شهر کراچی پاکستان دستگیر شد و زندانی گردید و حالا هم در نتیجه تفاهم سیاسی دولت امریکا با سران طالبان از زندان پاکستان آزاد شده است.

دولت امریکا اخیراً زلمی خلیلزاد را به عنوان نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان تعیین کرد و خلیلزاد هم اخیراً سفر منطقوی‌اش را به کشورهای پاکستان، پادشاهی عربی سعودی، قطر و افغانستان آغاز کرد و در این سفر با نمایندگان طالبان در دوحه قطر هم گفتگو نمود.