فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کمک 403 میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  قرارداد کمک 403 میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان، امروز سه‌شنبه 23 اکتبر در کابل به امضا رسید.

  به گزارش منابع خبری افغانستان، همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیه افغانستان و شوبهم چودری رئیس بانک جهانی قرارداد این کمک را در کابل امضا کردند.

  این کمک در بخش‌های معارف، تحصیلات عالی و‌ توانمندسازی زنان روستایی به مصرف خواهد رسید.

  شوبهم چودری، رییس بانک جهانی در افغانستان گفت: «سرمایه گذاری روی نسل جدید افغانستان، تضمین دسترسی جوانان به خصوص دسترسی دختران در تمام مناطق افغانستان به فرصت های تعلیمی وآموزشی با کیفیت واز سوی دیگر تشویق وانکشاف ظرفیت‌های باالقوه زنان روستایی، در حال حاضر از اهداف مهم این بانک بوده که در راستای تأمین وتحکیم یک آینده مصون برای افغانستان روی دست گرفته شده است».

  نجیب الله خواجه عمری، وزیر تحصیلات عالی افغانستان در این نشست گفت، برنامه انکشاف تحصیلات عالی کشور در سال 2006 با بودجه 40 میلیون دالر به کار آغاز کرد و موفقانه درسال 2010 به پایان رسید.

  وزیر تحصیلات عالی افغانستان در ادمه گفت: «این مرحله سوم می‌باشد و ما از این کمک بانک جهانی برای ارتقای کادرهای علمی استفاده کرده و حدود 100 تن از کادر‌های این وزارت را به ماستری و 50 تن دیگر را به دکترا در دانشگا‌های معتبر جهان اعزام می‌کنیم».

  میرویس بلخی سرپرست وزارت معارف افغانستان نیز گفت، در سراسر این کشور حدود 3.7 میلیون کودک از مکتب رفتن محروم هستند. از این کمک‌ها برای آوردن کودکان به مکتب استفاده خواهد شد.

  قرار است این کمک‌های بانک جهانی، در چهارچوپ برنامه استراتیژیک 10 ساله وزارت معارف افغانستان به مصرف برسد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران