فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نبیل: مرگ جنرال رازق مشکوک است، والی قندهار باید پاسخگو باشد

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان،‌ برنامه ترور جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس ولایت قندهار را مشکوک خوانده می‌گوید که والی قندهار باید در این زمینه جوابگو باشد.

  به گزارش «خامه پرس» افغانستان، رحمت‌الله نبیل،‌ رئیس پیشین امنیت ملی این کشور،‌ برنامه ترور جنرال عبدالرازق فرمانده پولیس ولایت قندهار را مشکوک و پیچیده خوانده و تاکید کرد که والی قندهار باید در این زمینه به پرسش‌های مردم افغانستان جوابگو باشد. نبیل طی یادداشتی معلومات خود درباره برنامه ترور جنرال عبدالرازق را با مردم شریک کرده نوشت: «براساس معلومات منابع، عامل ترور جنرال عبدالرازق در مرکز آموزش حملات انتحاری "الحمزه" آموزش دیده بود که تحت نظارت مستقیم تاج میرجواد معروف به مولوی ذبیح‌الله قرار دارد. مولوی ذبیح‌الله رابطه نزدیکی با استخبارات پاکستان دارد».

  به گفته رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان، بیشتر اوقات تاج میرجواد در پاکستان است و این ترور توسط ملا شیرین برنامه‌ریزی شده بود که عضو شورای کویته است و ارتباط نزدیکی با آی اس آی پاکستان دارد.

  وی گفت: «اما اصل برنامه ترور جنرال رازق توسط ملا شیرین، یکی از اعضای شورای کویته طالبان، در تبانی با ISI و همكارى يک تن از محافظين والى قندهار (كه فرد مهاجم را از خويشاوندان خود معرفى و در جمع محافظين استخدام نموده بود) و يک ساعت قبل از وقوع حادثه از شهر قندهار فرار نموده، طرح ریزی گردیده است. بايد گفت كه ملا شیرین رابطه تنگاتنگ با سراج الدین حقانی نيز دارد و فعلا مسئول استخبارات و در شهر كويته پاكستان بود و باش دارد».

  رحمت‌الله نبیل، ترور جنرال عبدالرازق را برنامه‌ای پیچیده و مشکوک خوانده و تاکید کرده که عامل تیراندازی یک نوجوان 17 ساله بوده است.

  وی افزوده: «همچنان بايد تذكر داد كه والی قندهار آقاى ویسا كه در حادثه از ناحيه پا زخمى شده و فعلن تحت مداوا قرار دارد، نیز بايد پرسش‌هاى جدى را جوابگو باشد كه به كدام دليل يک پسر بچه هفده ساله در مدت يک و نيم ماه آنقدر محبوب القلب والى صاحب می‌گردد كه به چنين مجالس راه ميابد و حتى سلاح كالاشنیكوف والى را با خود حمل مينمايد!؟"

  رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان تاکید کرد: «به نظرم وقت آن فرا رسیده تا حکومت وحدت ملی و ايالات متحده امريكا بالای پاکستان فشار وارد نموده تا تاج میر و شیرین را دستگیر و به افغانستان بسپارد. یک امتحان بزرگ برای تمام جوانب!"

  این در حالی است که معصوم ستانکزی، رییس عمومی امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه 22 اکتبر تایید کرد که عامل این حمله از آن سوی مرز دستور گرفته بود

  او افزود، این مهاجم، با نام و شناس‌نامۀ جعلی و با تضمین یک شخص غیردولتی، یک و نیم ماه پیش از حمله، به عنوان محافظ والی قندهار گماشته شده بود.

  رییس عمومی امنیت ملی افغانستان علاوه کرد، مرد مهاجم پنج دقیقه پیش از حمله، برای دو و نیم دقیقه با افرادی در آن‌سوی مرز افغانستان (در پاکستان) گفت‌وگوی تلفنی داشته است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران