فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • روز اول انتخابات افغانستان؛ 28 کشته و 102 زخمی در قبال داشت

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  وزارت امور داخله افغانستان به تازگی اعلام کرد، در جریان روز اول انتخابات پارلمانی این کشور 17 غیرنظامی و 11 سرباز امنیتی افغان کشته شدند و 83 غیرنظامی و 19 سرباز افغان زخم برداشتند.

  مقام های امنیتی کابل تایید کردند، در نتیجه یک حمله انتحاری عصر دیروز شنبه در یک مرکز رأی دهی در منطقه « سرکوتل» خیرخانه شهر کابل 15 نفر کشته شدند.

  براساس گزارش رسانه‌های افغانستان، ویس احمد برمک، وزیر امور داخله این کشور گفته است، در جریان انتخابات دیروز شنبه در افغانستان192 رویداد ضد امنیتی بزرگ و کوچک در این کشور رخ دادند.

  او افزود، در این میان، نیروهای امنیتی توانستند از 1725 رویداد ضدامنیتی در نقاط مختلف افغانستان را جلوگیری کنند.

  وزیر امور داخله افغانستان تایید کرد، در رویدادهای گوناگون روز شنبه در این کشور، 17 غیرنظامی کشته و 83 غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. به گفتۀ او در این روز، 11 تن از نیروهای امنیتی نیز کشته شدند و 19 تن دیگر آنان زخمی شده‌اند.

  اما در جریان روز اول انتخابات، یک انفجار در مکتب عبدالهادی داووی در ناحیه نهم شهرکابل رخ داد و انفجار دیگر، در منطقۀ ده کیپک کابل – مکان‌هایی که در آن‌ها مرکزهای رای‌دهی بودند.

  گواهان رویداد می‌گویند که در حمله بر این مرکز رأی دهی چندتن از نظامیان و افراد ملکی جان باختند و یا زخمی شدند.

  یک بم دستی بر یک مرکز رأی دهی در مکتب قیام الدین خادم در ناحیۀ دوازدهم شهر کابل نیز دیروز شنبه پرتاب شد.

  بربنیاد گزارش‌ها در جریان انتخابات روز شنبه، سه تن در رویدادهای جداگانه در ولایت تخار در شمال این کشور جان باختند و هفت تن زخم برداشتند.

  از ولسوالی «اله سای» ولای کاپیسا نیز خبر رسید که برخورد یک موشک 15 نفر را زخمی کرد و جان یک زن را گرفت؛ در حالی که رویداد مشابه در ولایت ارزگان هفت زخمی برجا گذاشت.

  با این هم شهروندان افغانستان تأکید می‌ورزند که حضور گستردۀ مردم در انتخابات نشان داد که رویدادهای هراس افگنانه جلو رفتن آنان را به پای صندوق های رأی دهی گرفته نمی توانند.

  کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هم اعلام کرده که شهروندان افغان در روز اول انتخابات بصورت گسترده اشتراک کرده بودند و از برگزاری این انتخابات راضی می‌باشند.

  قابل ذکر است که روند رأی دهی انتخابات پارلمانی افغانستان دیروز شنبه آغاز شد و تا ختم امروز یکشنبه ادامه دارد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران