.
.
.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان: به کسانی که گذشته بد دارند رأی ندهید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز پنج شنبه 18 اکتبر 2018 تاکید کرد، مردم باید از گذشته، درس خوب گرفته باشند و کسانی که گذشته بد دارند نباید در پارلمان پیش‌رو راه داده شوند.

سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در نشست خبری در کابل گفت: «خرید و فروش رای جایز نیست. اما به وضاحت دیده می‌شود که شماری از نامزدان در جریان کارزارهای انتخاباتی مواد خوراکی توزیع کردند. توقع داریم که مردم افغانستان از انتخابات گذشته درس گرفته باشند و بدون در نظرداشت منافع، دَین خود را انجام دهند. بهترین محکمه رای مردم است و افراد که گذشته خوب نداشته اند، نباید در پارلمان آینده راه داده شوند».

به گزارش سایت خبری هشدار افغانستان، سیما سمر افزود، اشتراک تمام مردم در پروسه انتخابات تضمین کننده شفافیت و عادلانه بودن این پروسه خواهد بود و کمیسیون انتخابات نیز باید مطابق به قانون انتخابات از هر رای، امانت داری کنند و به گونه شفاف آرا را شمارش کنند.

رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اظهار کرد، بیشترین نگرانی کمیسیون ومردم افغانستان از تأمین امنیت روز انتخابات است، نهادهای امنیتی باید در هماهنگی هم تلاش کنند که امنیت مردم را بگیرند.

او با اشاره به حملات انتحاری، انفجاری و ترور نامزدان انتخاباتی در جریان ثبت نام و کارزارهای انتخاباتی گفت، در مجموع از ابتدای روند ثبت نام نامزدان انتخاباتی تا آغاز دوره سکوت، کمیسیون حقوق بشر 30 حمله را ثبت کرده است که در نتیجه این رویدادها 240 تن کشته و زخمی شدند.

سیما سمر علاوه کرد: « از ابتدای ثبت نام کاندیدان تا کنون 54 تن به شمول 10 نامزد انتخاباتی کشته شدند و 186 تن دیگر نیز زخمی شدند. در جریان روند ثبت رای‌دهندگان نیز بیش از 100 تن در نتیجه رویداهای انتحاری و حملات هراس‌افگنانه کشته شدند و دست‌کم دوصد تن زخمی شدند».

قابل ذکر است که در آغاز روند ثبت نام رأی دهی یک حمله خونین انتحاری در ساحه «دشت برچی» در غرب شهر کابل رخ داد که در نتیجه 70 نفر به شمول زنان و کودکان کشته شدند و نزدیک به 200 نفر دیگر زخم برداشتند.