.
.
.

سازمان ملل خواهان همکاری در زمینه مبارزه با تقلب در انتخابات افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل روز پنج شنبه 18 اکتبر 2018 تاکید کرد، تقلب در انتخابات افغانستان منتج به سرقت رأی یک شهروند افغان میشود و همه باید در زمینه مبارزه با تقلب در انتخابات این کشور همکاری کنند.

این نمایندگی با نشر خبرنامهای نوشت: «در صورت مشاهده تقلب و یا اعمال مشکوک هر شهروند مکلفیت مدنی دارد که به مراجع مربوطه مسئولین افغان، بالخصوص کمیسیون شکایات انتخاباتی شکایت درج نمایند. به عنوان یکی دیگر از اقدامات جدید کاهش تقلب، مقامات کمیسیون شکایات انتخاباتی در هر مرکز رای دهی حضور خواهند داشت. در مواردی که ادعاهای معتبر وجود داشته باشد، سازمان‌های مجری قانون افغانستان باید به اسرع وقت تحقیق کنند و در صورت لزوم، عاملین را بازداشت و محاکمه نمایند».

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفت: «تمام شهروندان باید نقش فعال، آگاهانه و سازنده را در ریشه کن تقلب بازی نمایند. افغان‌ها سزاوار انتخابات فراگیر، معتبر، شفاف و عاری از هر گونه فعالیتی که می‌تواند نتایج را متاثر سازد، می‌باشند».

یاماموتو افزود، کاندیدان نیز مسئولیت عمده جلوگیری از تقلب را به دوش دارند و مسئولیت دارند تا اطمینان حاصل نمایند که حمایت کنندگان ایشان تحت نام آنها به تقلب متوصل نمی‌شوند.

او تاکید کرد: «تقلب منتج به سرقت رای یک شهروند افغان می‌گردد، این قابل قبول نیست. تقلب به نفع کاندیدان نیست، آن‌ها در سرقت آراء همراه خواهند بود و اعتبار حمایت کنندگان خود را خدشه دار خواهد ساخت، ازین رو حمایت کنندگان باید از طرف خود کاندیدان درین رابطه اخطار داده شوند. هیچ افغان نباید تقلب را تحمل نمایند».

در پایان این خبرنامه آمده است: «این ماموریت همچنان از حضور 400 هزار مشاهدان، نمایندگان کاندیدان و همچنان ناظرین احزاب سیاسی در مراکز رای دهی برای حصول اطمینان از شفافیت در انتخابات یاد آوری می‌کند که بسیار مهم است و از نهادهای ناظر، احزاب سیاسی، و کمپاین کنندگان میخواهد که یک نقش فعال، آگاهانه و سازنده را در حفظ شفافیت پروسه انتخابات بازی نمایند».

قرار است انتخابات پارلمانی افغانستان روز شنبه هفته آینده برگزار گردد و براساس گزارش ها نزدیک به 2500 نامزد انتخابات برای به دست آوردن 249 کرسی پارلمان این کشور به رقابت پرداخته‌اند.