.
.
.

ولسوالی اچین ننگرهار افغانستان؛ پرورشگاه کودکان انتحاری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک کودک 15 سالۀ افغان که از ولایت کنر افغانستان است به مدرسه آموزشی گروه داعش در ولسوالی اَچین ولایت ننگرهار در شمال شرق افغانستان پیوسته است. او دولت‌مردان و شهروندان این کشور را که زیر پرچم سه ‌رنگ افغانستان زندگی می ‌کنند؛ «مرتد» می‌خواند و می‌گوید: «هرکه مخالف ماست، مرگ‌اش رواست».

مرکز خبرنگاری تحقیقاتی افغانستان (پیک) با نشر یک گزارش تحقیقی نوشت، به‌دلیلِ خطرهای احتمالی از هردو طرف (دولت و گروه موسوم به داعش) این کودک افغان خود را با نام مستعار «احمد» معرفی کرد و نخواست که از مکان بودوباش و نشانی مدرسه‌اش دراین گزارش ذکر شود.

او کم‌تراز یک سال پیش به‌خواست خود و بدون اجازه‌ی خانواده‌اش، به‌یکی ازاین مدرسه‌ها پیوسته و افزون‌بر آموزش‌های دینی، با چندین نوع جنگ‌افزار سُبک هم بَلد شده ‌است.

احمد می‌افزاید که دراین مدرسه، نزدیک به یک‌صد تن از هم‌سن وسالان‌اش ازسوی آموزگاران داخلی و خارجی تدریس می‌شوند و هرکدام پس‌از تکمیل آموزش‌های دوساله، به‌هدف آن‌چه ازسوی آموزگاران‌شان تلقین شده (استقرار خلافت اسلامی)، آماده‌ی هرگونه فداکاری و شهادت خواهند شد.

او با جمله‌های کوتاه و لهجه‌ی محلی مانند یک مذهبی افراطی حرف می‌زند و می‌گوید که درهمین یک سال پسین، چندین تن از هم‌سن وسالان‌اش به جنگ رودررو و حمله‌های انتحاری رفته‌اند و برنگشته‌اند.

مثلِ این‌که ترسان شده باشد، از ادامه‌ی گفت‌وگو با خبرنگار پَیک معذرت می‌خواهد و می‌گوید که درصورت آگاه‌شدنِ آموزگاران‌اش از این دیدار و گفت‌وگو، مجازات خواهد شد.

یافته‌های پَیک نیز به‌این بسنده نمی‌شود. منابع مردمی در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار که به‌دلیل تهدیدهای احتمالی نمی‌خواهند هویت شان فاش گردد، از حضور صدها کودکِ ده تا شانزده ساله‌ی دیگر، (بینِ 500 تا 700 کودک دختر و پسر) در ولسوالی‌های اچین، هسکه‌مینه و پچیراگام ولایت ننگرهار زیر آموزش و پرورش گروه داعش سخن می‌زنند.

این منابع ادعا می‌کنند که هرچند بیش‌ترین کودکان در این مدرسه‌ها از ولایت‌ها و مناطق دیگر (کُنر، لغمان، جوزجان و حتا پاکستانی و چیچنی …) هستند؛ اما تبلیغات و آموزش‌های مذهبی (سلفی و افراطی) ازطریق مدرسه و رسانه، ازسوی جنگ‌جویانِ داعش بالای روحیه‌ی دیگر کودکان محل‌شان نیز تأثیر سوء گذاشته، چنان‌که برخی ازین کودکان‌هم به‌گونه‌ی داوطلبانه با این گروه می‌پیوندند.

برخی‌از اعضای شورای ولایتی ننگرهار نیز، مُهر تأیید بر ادعای باشنده‌های اَچین می‌گذارند و می‌گویند که تهدیدهای روزافزونِ توأم با حمله‌های هراس‌افگنانه‌ی گروه داعش دراین ولایت سبب شده تا نیمی‌از باشنده‌های این ولایت به‌دلیل همین وضعیت، از رفتنِ فرزندان شان به مکتب مانع شوند.

عبیدالله شینواری معاون شورای ولایتی ننگرهار می‌گوید که در دو سه سالِ پسین، حضور و فعالیت گروه داعش در مناطق مختلف این ولایت، بیش‌تراز هربخش دیگر ضربه‌ی سنگینی بر معارف وارد کرده‌است؛ چنان‌که ده‌ها مکتب دولتی در مناطق زیرحاکمیت این گروه به‌روی صدها کودک مکتبی بسته مانده‌اند.

مسئولان معارف این ولایت نیز، مدعی‌اند که دستِ‌کم‌ 65 درصد از مکتب‌ها، از اثر تهدیدها و فعالیت گروه موسوم به داعش در ولسوالی اچین، تخریب شده‌اند.

آصف شینواری سخنگوی ریاست معارف ننگرهار نیز، می‌پذیرد که از جمله 45 هزار دانش‌آموز، بیش‌وکم پنج‌صد تن در ولسوالی اَچین به‌دلیلِ همین تهدیدهای گروه داعش، از رفتن به مکتب محروم‌اند.