.
.
.

سازمان ملل: 250 هزار ناظر انتخابات افغانستان را نظارت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل امروز سه شنبه 16 اکتبر 2018 با نشر خبرنامه‌ای نوشت، سازمان ملل از 250 هزار ناظر بمنظور نظارت از انتخابات پارلمانی این کشور می‌فرستند.

تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است، ناظرین می‌توانند در قسمت جلوگیری از تقلب در انتخابات مؤثر باشند.

یاماموتو افزود: «پوشش گسترده و آگاهانه توسط ناظران بی‌طرف افغان و نمایندگان کاندیدان در بیش از 5000 مرکز رای دهی بسیار مهم است. حضور آنها نشان دهنده یکی از موثرترین ابزار برای شناسایی و جلوگیری از تقلب است».

او تاکید کرده است: «ناظرین افغان پاسبانان روند انتخابات هستند، در حالی که کاندیدان مسئولیت اصلی جلوگیری از تقلب را با آموزش دادن به حامیان خود انجام می دهند تا با استفاده از نام آنها متوصل به تقلب نشوند».

در این خبرنامه آمده است، بیش از 250 هزار ناظر داخلی، ناظرین احزاب سیاسی و نماینده گان کاندیدان مجوز رسمی برای بررسی انتخابات 20 اکتبر امسال را دریافت کرده اند؛ سازمان ملل همه ای فعالین واجد شرایط را تشویق میکند که به طور فعال در نظارت انتخابات سهیم شوند و از تعداد زیادی ناظرین داخلی استقبال می کند که در روز انتخابات فعال خواهند بود.

در این خبرنامه تاکید شده است: «دربین آنها به شمول ناظرین احزاب و کاندیدان چندین هزار ناظرین زن حضور دارند. تمام ناظرین و نمایندگان باید در رابطه به رای دهی و پروسه شمارش آراء آموزش دیده باشند و زمانی که در مراکز رای دهی حضور میابند باید تمام قوانین و مقررات را مراعات نمایند».

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل علاوه کرده است، نقش بارز ناظرین داخلی نشان می دهد که این یک پروسه انتخاباتی تحت مالکیت افغان ها است و افغان ها به عنوان داوران نتایج نهایی عمل می کنند. در انتخابات پارلمانی سال 2018 افغانستان هیچ ناظر بین المللی در مراکز رای دهی به کار گماشته نشده است.

براساس جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است انتخابات پارلمانی این کشور تا سه روز دیگر برگزار شود.