.
.
.

رییس‌جمهوری افغانستان: عدم همکاری با خبرنگاران جرم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان امروز سه شنبه 16 اکتبر در مراسم افتتاح صندوق حمایت از خبرنگاران در کابل گفت که عدم همکاری با خبرنگاران بخصوص خبرنگاران تحقیقی خلاف قانون است و جرم محسوب خواهد شد.

به گزارش سایت خبری هشدار افغانستان، محمد اشرف غنی گفت، نهادهای دولتی مکلف اند تا اطلاعات مورد نیاز را در اختیار خبرنگاران قرار بدهند.

او با بیان این‌که تمام نهادهای دولتی مکلف‌اند تا اطلاعات مورد نیاز را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند، تاکید کرد که عدم همکاری با خبرنگاران تحقیقی خلاف قانون است و جرم پنداشته خواهد شد.

اشرف غنی تاکید کرد: «آزادی بیان تهداب تحکیم و توسعه حقوق وظایف شهروندی را تشکیل می‌دهد. در افغانستان میان رسانه‌ها و دولت تضاد وجود ندارد، هدف مشترک هر دو تحکیم حقوق شهروندی است. رسانه‌ها به دولت پاسخگو نیستند و به ملت پاسخگو هستند. رسانه‌ها حق انتخاب دارند، مردم در مورد تاثیرات کارکرد رسانه‌ها قضاوت می‌کنند».

رییس جمهوری افغانستان با ابراز خوشنودی از ایجاد صندوق حمایت از خبرنگاران، گفت: «امیدوارم توجه عمده این صندوق، برای خانواده‌های شهدا باشد، اکثریت شهدای خانواده‌های رسانه ها در وضعیت بد مالی قرار دارند و ضرورت است که برای آن‌ها یک پیام واضح داده شود که قربانی شهدای آن‌ها از یادمان نمی روند».

اشرف غنی ادامه داد: «از پول شخصی‌ام پنج میلیون افغانی به این صندوق کمک می‌کنم. همچنین به خاطر اینکه در آخر سال مالی قرار داریم، ده میلیون افغانی از سوی سرپرست وزارت مالیه به این صندوق کمک می‌شود. دولت افغانستان برای تحکیم این صندوق هر سال کمک خواهد کرد».

رییس جمهوری افغانستان از مالکان رسانه‌ها خواست تا در ایجاد بیمه برای خبرنگاران سهم فعال بگیرند.

اشرف غنی در حالی بر اهمیت کاری رسانه‌ها، خبرنگاران و ایجاد بیمه برای خبرنگاران تاکید می‌کند که روز گذشته سازمان گزارش‌گران بدون مرز نیز بر تأمین امنیت خبرنگاران تاکید کرده بود.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز گفته بود که خبرنگاران ضامن یک انتخابات آزاد، شفاف و دموکراتیک هستند و نهادهای امنیتی مکلف‌اند تا امنیت آن‌ها را تامین کنند.

رضا معینی مسئول دفتر افغانستان و ایران گزارش‌گران بدون مرز نیز گفته است که با نزدیک شدن انتخابات، حملات هدف‌مند به رسانه‌ها و خبرنگاران و به ویژه تهدید آزادی‌‌های بانوان خبرنگار افزایش یافته است. او گفت که بدون آزادی اطلاع‌رسانی، برگزاری انتخابات دموکراتیک ناممکن است.

قابل ذکر است که افغانستان هنوزهم یکی از خطرناک ترین و مرگبارترین کشورها برای خبرنگاران و فعالان رسانه ای است و امسال هم بیش از ده خبرنگار و فعال رسانه ای در این کشور کشته شدند.