.
.
.

ایران باعث کاهش صادرات کشمش افغانستان شد

افغانستان: تهران کشمش باکیفیت ما را به عنوان کشمش ایرانی در مسکو می‌فروشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتاق تجارت افغانستان به تازگی اعلام کرد، صادرات کشمش این کشور به روسیه به دلیل مداخله ایران کاهش یافته است.

به گزارش تلویزیون یک افغانستان، خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت افغانستان می گوید، میزان صادرات کشمش افغانستان به بازار روسیه از 70 هزار تٌن در سال به 10 هزار تٌن کاهش یافته است.

در این گزارش آمده است که کشمش افغانستان بنام ایران به بازار روسیه به فروش می رسد؛ عمده‌ترین و قدیمی‌ترین بازار بین‌المللی کشمش افغانستان در روسیه اکنون به دست ایران افتاده‌ است.

خانجان الکوزی معاون اتاق تجارت افغانستان گفته است، ایران برای به دست آوردن بازار مسکو و رشد صادرات کشمش به هر بازرگانش در این بخش دو هزار یورو می‌دهد.

الکوزی افزود، انگور و کشمش افغانستان که از لحاظ کیفیت و طعم در مسکو پرآوازه است، در بازارهای داخلی به بهای ارزان فروخته می‌شود و باغداران سودِ اندکی می‌برند.

این وزارت گفته است، در کنار مداخله ایران، نبود تعرفه‌های حمایتی و مرکز‌های بسته‌بندی نیز از عوامل کاهش صادرات کشمش افغانستان به روسیه می باشد.

از سوی دیگر، باشنده‌های بیشتر ولایت‌های افغانستان به‌ویژه ولایت‌های شمال و غرب، مصروف باغ‌داری در این بخش هستند و از این رهگذر درآمد خوبی به‌دست می‌آورند.

سیدعظیم مصطفی هاشمی، رییس اداره‌ توسعۀ صادرات کشمش وزارت تجارت و صنایع افغانستان گفته است، حالا کشمش افغانستان به اوکراین، هالند و شمار دیگری از کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

براساس آمار وزارت تجارت و صنایع افغانستان، در شش ماه امسال، هفت هزار تٌن کشمش به بیرون از این کشور صادر شده است در حالی که در سال‌های پیش، سالانه میزان صادرات این فرآورده به 120 هزار تٌن می‌رسید.