.
.
.

جنگ افغانستان 17 ساله شد، اما پایانش معلوم نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جنگ افغانستان 17 ساله شد و درست هفده سال پیش از امروز، ائتلاف جهانی به رهبری ایالات متحده امریکا به هدف بازداشت رهبران شبکۀ القاعده و سرنگونی نظام طالبان بر افغانستان حمله کرد.

به گزارش طلوع نیوز، یافته‌های نهاد پژوهشی «پیو» در امریکا نشان می‌دهند که واشنگتن به هدف‌هایش در جنگ افغانستان نرسیده است.

در این پژوهش آمده است که 49 درصد از امریکائیان بدین باور اند که واشنگتن در رسیدن به هدف‌هایش در افغانستان، ناکام شده است.

بربنیاد این نظر سنجی، 35 درصد دیگر واشنگتن را در رسیدن به هدف‌هایش در جنگ افغانستان پیروز می‌دانند در حالی که 16 درصد نمی‌دانند که آیا حکومت شان در جنگ افغانستان پیروز است یا هم ناکام مانده است.

در همین حال، یافته‌های یک گزارش اخیر نهاد هیریتج در واشنگتن نشان می‌دهند که یک ونیم دهه پس از جنگ افغانستان، امریکا از حضور شبکۀ القاعده در افغانستان نگران است.

نمایندگی سازمان ملل متحد در کابل در گزارش تازه اش اعلام کرد، امسال تلفات غیرنظامیان در این کشور افزایش بی سابقۀ یافته است.

در گزارش سازمان ملل آمده است در نُه ماه گذشته 1065 غیرنظامی در نتیجۀ حمله‌های انتحاری و مواد انفجاری تعبیه شده، کشته شدند و 2569 غیرنظامی دیگر زخم برداشته اند.

از سوی دیگر، راهکاری جنگی طالبان نیز در این اواخر تغییر کرده است. چنانکه در چهارسال گذشته، این گروه بر سه شهر بزرگ کشور حمله کردند وغزنی سومین شهری بود که طالبان بسیاری از بخش های آن را سقوط دادند و این شهر سه شبانه روز در آتش نبردها سوخت.

امین واحدی، فرمانده مرکز آموزشی ارتش در کابل می‌گوید: «به هراندازه که تاکتیک های جنگی دشمن تغییر کند، ما نیز سطح آموزش‌های مان را تغییر می‌دهیم».

غفور جاوید، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان گفته است: « روحیه، قوت و دستاورد ما بیشتر از آن است که مردم می‌گویند».