.
.
.

حمایت طالبان از نامزدان مشخص انتخابات پارلمانی افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمدعوض بیگ اوغلی عضو شورای ولایتی سمنگان در شمال افغانستان روز پنج شنبه 4 اکتبر 2018 مدعی شد: « اطمینان دارم گروه طالبان از دو کاندیدا در این ولایت حمایت می کند اما نامی از این کاندیدان را بنابر دلایلی نمی توانم فاش کنم».

براساس گزارش آژانس افغان خبر، اوغلی افزود، سیستم بایومتریک که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات و دولت مرکزی برای شناسایی رای دهندگان در نظر گرفته شده است، در صورت آفلاین بودن آن مورد اعتماد مردم نخواهد بود.

او ادعا کرد، با این که مردم از وجود این سیستم خوشبین و باورمند به شفافیت انتخابات هستند، اما اگر در ولایات تقلبی صورت نگیرد در مرکز کمیسیون مستقل انتخابات حتما به آرای مردم خیانت می‌شود.

عضو شورای ولایتی سمنگان علاوه کرد، کاندیدان همه مستقل نمی‌باشند و هر یک از سوی ارگان، احزاب مختلف و افراد دولتی و محلی و حتی طالبان مورد حمایت قرار می گیرند و برای رسیدن به مجلس نمایندگان، از هر نیرنگی استفاده می شود.

در همین حال، راز محمد یک تن دیگر از اعضای شورای ولایتی سمنگان نیز اشاره‌ای به تقلبات و حمایت ها از سوی طالبان و افراد درون حکومتی داشت و گفت، از افشا کردن نام آنها ترس دارد.

رازمحمد افزود، کسانی هستند که در سراسر افغانستان پروسه انتخابات را بدون تقلب و حمایت نمی گذارد اما وی به دلیل هراس از جان شان نمی توانند نام آنها را با رسانه ها شریک کند.

از سوی دیگر، محمد صدیق عزیزی، سخنگوی والی سمنگان تاکید بر شفافیت برگزاری انتخابات دارد و می گوید که مردم نسبت به انتخابات امسال باورمند و اعتماد بیشتر دارند.

عزیزی تاکید کرد، سیستم بایومتریک، یک فناوری تازه در پروسه انتخابات می باشد که می تواند بیش از هر انتخابات دیگر افغانستان شفافیت را به وجود آورد.

براساس جدول زمانی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، قرار است انتخابات آینده پارلمانی این کشور بتاریخ 20 اکتبر امسال برگزار گردد.