فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • چگونه این تاجر افغان با 100 دالر کارش را آغاز کرد و میلیونر شد؟

  منبع: دبی.العربیه نت فارسی

  نورمحمد فیض، یکی از تاجران افغان است که برای اولین بار کارهای تجارتی‌اش را با 100 دالر شروع کرد و امروز به میلیون ها دالر رسیده است.

  نورمحمد در زمان حاکمیت شوروی سابق در افغانستان شامل بورسیه تحصیلی شد و برای ادامه تحصیل در رشته «حقوق» راهی ازبکستان گردید. فیض گفت، سه سال تحصیل در کشور ازبکستان را سپری کرده بود که اتحاد جماهیر شوروی سابق فروپاشید و دولت مورد حمایت شوروی در افغانستان سقوط کرد. پس از سقوط دولت افغانستان بورسیه تحصیلی نورمحمد فیض هم لغو شد و نورمحمد مجبور شد که ترک تحصیل کند و وارد بازار کار شود.

  نورمحمد فیض افزود، برای اولین بار کارهای تجارتی اش را با 100 دالر در بخش «دست فروشی» در بازارهای کوچک ازبکستان آغاز کرد.

  به گزارش روزنامه اطلاعات روز افغانستان، نورمحمد فیض گفت: «از یک مغازه، پارچه یا دستمال ابریشمی می‌خریدیم و پس از چندین روز سفر آن را به دیگر شهرهای ازبکستان می‌فروختیم و 20 تا 50 دالر سود می‌کردیم».

  پس از آن، نورمحمد فیض تلاش کرد که کارهای تجارتی‌اش را توسعه دهد. تصمیم گرفت که واردات روغن موتر «موبلاین» را از کشور آلمان شروع کند و در این تصمیم‌اش هم موفق شد.

  از سوی دیگر، آذرخش حافظی رییس‌ روابط بین‌المللی اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان در این باره گفته است، اگر برای ورود سرمایه‌هایی که در خارج از افغانستان در اختیار افغان‌ها است، زمینه‌سازی شود، در 10 سال آینده افغانستان از کشورهای همسایه پیشی خواهد گرفت.

  پس از سقوط رژیم طالبان و روی کار آمدن نظام جدید، شمار زیادی از تاجران و سرمایه‌گذاران افغان که در خارج از افغانستان به فعالیت‌های تجاری و صنعتی مشغول بودند به این کشور برگشته و در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کردند که نورمحمد فیض هم در میان این تاجران است.

  فیض می‌گوید، با ورود به افغانستان در سال 2001 قرارداد انتقال تجهیزات نیروهای ناتو از روسیه به افغانستان را به دست گرفت و بخش‌های دیگر از فعالیت‌های تجارتی‌اش را در داخل افغانستان در بخش ساختمانی شروع کرد.

  شرکت ساختمانی وی در داخل افغانستان صدها کیلومتر جاده‌های شهری را ساخته است.

  این تاجر جوان افغان می‌گوید، برای بار اول از 100 دالر در بخش «دشت فروشی» در کشور ازبکستان کارش را آغاز کرد و امروز میلیون‌ها دالر سرمایه دارد.

  قابل ذکر است که نورمحمد فیض یکی از اعضای هیئت مدیره اتاق تجارت و صنایع افغانستان نیز می‌باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران