انتخابات پارلمانی فقط در 3 ولسوالی غزنی افغانستان برگزار خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای ولایتی غزنی در جنوب افغانستان روز شنبه 29 سپتامبر اعلام کرد که تا هنوز چالش‌های انتخاباتی در این ولایت حل نشده اما در سه ولسوالی این ولایت انتخابات برگزار خواهد شد.

به گزارش آژانس خبری افغان نیوز، امان‌الله کامران عضو شورای ولایتی غزنی با ابراز نگرانی گفت، انتخابات غزنی به دلیل چالش‌های متعدد تنها در ولسوالی‌های جاغوری، مالستان و ناهور که مربوط یک قوم می‌باشد، برگزاری می‌شود، اما این روند برای اقوام پشتون و تاجیک این ولایت قابل قبول نخواهد بود.

کامران تاکید کرد که رفع مشکلات انتخابات در غزنی، جز حوزه‌ای شدن راه دیگری ندارد و حکومت باید در این باره توجه لازم کرده و برای تامین عدالت به خواست مردم عمل کند.

در همین حال، غلام سخی زابلی عضو دیگر شورای ولایتی غزنی بر تک حوزه‌ای شدن انتخابات غزنی تاکید کرده و می‌گوید که غزنی هم باید مانند سایر ولایات افغانستان تک حوزه‌ای باشد در غیر آن حق مردم «هزاره» تلف می‌شود.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان روز پنج شنبه هفته گذشته به ولایت غزنی سفر کرد و خواهان حل چالش‌های انتخاباتی در این ولایت شد.

محمدعارف نوری، سخنگوی والی غزنی تصریح کرد که رئیس جمهوری در دیدار با سران محلی این ولایت گفت که قرار است هفته آینده یک هیات بلند پایه به رهبری سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری، محمد محقق معاون دوم ریاست اجراییه و رئیس ارگان‌های محل سفری به غزنی داشته باشد تا از طریق گفتگو با سران اقوام، مشکلات انتخاباتی را حل کنند.

آقای نوری همچنان بر تک حوزه‌ای برگزار شدن انتخابات در این ولایت تاکید داشت و خاطرنشان ساخت، نشست‌ها با کسانی که بر چند حوزه‌ای شدن غزنی پافشاری می‌کنند، صورت گرفته و تا حدی قناعت حاصل شده است.

قابل ذکر است تا هنوز دفتر ساحوی کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت غزنی باز نشده و روند ثبت‌نام رأی دهندگان و نامزدان انتخابات پارلمانی در این ولایت آغاز نشده است.

رقابت‌های انتخابات پارلمانی در این ولایت دیروز جمعه رسماً آغاز شد و برای 20 روز ادامه دارد. قرار است انتخابات آینده پارلمانی افغانستان بتاریخ 20 اکتبر امسال برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید