دولت افغانستان: به برگزاری انتخابات شفاف متعهد هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی دولت افغانستان امروز جمعه 21 سپتامبر 2018 در کابل گفت، دولت به برگزاری انتخابات شفاف متعهد است.

به گزارش روزنامه اطلاعات روز افغانستان، عبدالله افزود: «خوشبختانه گفته می‌توانم با تصمیمی که کمیسیون انتخابات اعلام خواهد کرد مبنی بر استفاده از بایومتریک در روز انتخابات، یک تشویش عمده مردم افغانستان و احزاب سیاسی را رفع خواهد کرد که مساله بسیاری اساسی است».

عبدالله عبدالله در مراسم تجلیل از هفتمین سالروز کشته شدن برهان الدین ربانی، رییس پیشین شورای عالی صلح افغانستان علاوه کرد، در کنار شکایت‌ها، نارسایی‌ها و نابرابری‌های حکومت وحدت ملی، کار این حکومت باید تا انتخابات ریاست جمهوری آینده ادامه یابد.

عبدالله خبرهای مبنی براینکه او و اشرف غنی برای اشتراک در انتخابات آینده ریاست جمهوری، یک تیم انتخاباتی ساخته را رد کرد.

در همین حال، صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان در این مراسم گفت، احزاب سیاسی بر خواسته‌های شان مبنی بر تغییر در سیستم و استفاده از بایومتریک در انتخابات پارلمانی پایبند هستند.

ربانی افزود، انتخابات غیر شفاف به نفع چند آدم سودجو و زورگو خواهد بود اما آینده کشور و نسل‌های بعدی ما را تیره و تار خواهد ساخت.
وزیرخارجه این کشور علاوه کرد:" هرگونه برنامه آگاهانه و ناآگاهانه که اصول مردم سالار را تضعیف و یا بدنام سازد در حقیقت دشمنی با فردای بهتر مردم می باشد."

از سوی دیگر، محمد محقق، معاون رییس اجرایی حکومت افغانستان در این مراسم گفت:" اگر بایومتریک قبول شده باشد، یک گامی در جهت راه حل عقلانی افغانستان است. خواهش من این است که حکومت احزاب را همانطوری که در کتابچه به رسمیت شناخته در عمل نیز به رسمیت بشناسد. نمایندگان احزاب را بخواهد و در یک جلسه با کمیسیون و … روی طریقه اجرایی بایومتریک به توافق برسند، این راه هم به نفع حکومت است و هم به نفع مردم و احزاب سیاسی."

قابل ذکر است که قرار است انتخابات آینده پارلمانی و شورای ولسوالی های افغانستان بتاریخ 20 اکتبر 2018 و انتخابات آینده ریاست جمهوری در سال 2019 برگزار گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید